Właściwie dobrana lodówka pomoże obniżyć rachunki za prąd – oto wszytko, co musisz wiedzieć

Lodówka to jedyne urządzenie AGD w naszym domu, które pracuje bez przerwy – 365 dni w roku i 24 godziny na dobę. Warto tu zatem szukać oszczędności w zużyciu prądu, ale należy to “robić z głową”. Możemy dzięki temu zaoszczędzić nawet 60 PLN.

Według raportu “Koszty życia w Polsce” Krajowego Rejestru Długów z sierpnia 2018, sporządzonego na podstawie badań Kantar Millward Brown, statystyczne gospodarstwo domowe płaci miesięcznie za prąd 193 zł. Z kolei biorąc pod uwagę badania RWE (obecnie Innogy) najwięcej energii elektrycznej w skali roku pobiera w domu lodówka, bo jest to aż 28 procent.

Urządzenie z etykietą

Jeśli planujemy zakup nowej chłodziarko-zamrażarki, porównując różne modele warto wziąć pod uwagę oprócz ceny i wzornictwa takie parametry jak: dopasowanie do wielkości rodziny, funkcjonalność oraz etykietę energetyczną. Jest na niej podana m.in. klasa efektywności energetycznej (od A+++ – najwyższa, do D – najniższa) oraz przewidywane roczne zużycie energii wyrażone w kilowatogodzinach, które jest wynikiem przeprowadzonych testów laboratoryjnych.

Aby porównać lodówki różnych klas analitycy domiporta.pl wzięli pod uwagę urządzenie:

– z systemem No Frost (zapobiega osadzaniu się szronu i lodu na ściankach w części chłodzącej i/lub mrożącej urządzenia);

– 2-drzwiowe (oddzielne drzwi do chłodziarki i zamrażarki) ;

– mające wys. max. 201 cm i szer. około 60 cm oraz pojemność chłodziarki od 200 do 250 l, a zamrażarki 80-105 l.

Jeśli chodzi o ceny, to odrzucone zostały lodówki bardzo drogie np. ze szklanym wykończeniem na fontach drzwi, a także dość ostatnio popularne modele side by side (mają jedne drzwi umieszczone obok drugich). Do obliczeń przyjęto ceny brutto z listopada 2018 roku podane na jednym z portali internetowych, który oferuje sprzęt AGD (jest to średnia z kilku wybranych modeli):

– A+++ – 2 262 PLN,

– A++ – 2 015 PLN,

– A+ – 1 556 PLN.

Uwaga! Na rynku są już dostępne chłodziarko-zamrażarki oznaczone symbolem A+++ (-20 procent) – jest to najwyższa z możliwych obecnie klas efektywności energetycznej.

z24184012q

Przy średniej cenie prądu za 1 kWh na poziomie 0,55 PLN oraz określonym przez nas średnim zużyciu prądu za korzystanie z lodówki A+++ zapłacimy rocznie 97,90 PLN. Jeśli to będzie urządzenie klasy A++ koszt eksploatacji wyniesie – 140,80 PLN, zaś A+ – 157,85 PLN.

Zatem użytkując najbardziej oszczędny model lodówki tj. A+++ zapłacimy w ciągu roku o 60 PLN mniej niż w przypadku A+.

Opłacalność zakupu

Znając różnicę w cenie pomiędzy lodówką A+++ i A+ można sprawdzić po jakim czasie zwróci się droższy model. Z obliczeń wynika, potrzeba na to prawie 12 lat. Może zatem nie zawsze warto wybierać najdroższe urządzenia, ale z pewnością powinny to być sprzęty energooszczędne.

Z ostatnich danych statystycznych GUS opublikowanych w 2017 roku w raporcie „Zużycie energii w gospodarstwach domowych 2015 r” wynika, że gdy wszystkie urządzenia w domu są w klasie energetycznej A (przy czym GUS tak określa sprzęt w klasie A+++, A++ i A+) średnie zużycie prądu na osobę wynosi 755,5 kWh. Natomiast, gdy wszystkie główne urządzenia należą do klasy innej niż A, wówczas zużycie prądu równa się 821,1 kWh.

Z raportu wynika także, że większość z nas kupiła chłodziarko-zamrażarkę w klasie A – powyżej 26 procent lub A+ -prawie 24 procent. Tylko niecałe 14 procent A++ i tylko 3 procent A+++.

Pamiętajmy również o tym, że cena prądu będzie rosła (wynika to m.in. z wciąż drożejącego węgla, a z tego surowca w głównej mierze wytwarzana jest w Polsce energia), co spowoduje wzrost kosztów użytkowania sprzętu AGD i RTV domu.

Ważna właściwa eksploatacja

W instrukcjach obsługi producenci zalecają, aby ustawić lodówkę z dala od źródeł ciepła takich jak: kaloryfer czy kuchenka oraz w miejscu nie narażonym bezpośrednio na nasłonecznienie. W przeciwnym razie zużyje więcej prądu. Poza tym będzie ona dobrze działała, jeśli z tyłu pozostawiona zostanie wolna przestrzeń np. 5 cm, co umożliwi swobodną cyrkulację powietrza.

Krzysztof Wasilewski ekspert marki Liebherr podpowiada, że optymalna temperatura dla pracy chłodziarki to 5°C, a dla zamrażarki -18°C. Warto wiedzieć o tym, że dla każdego dodatkowego stopnia mocy chłodziarki, zużywane jest o 6 procent więcej energii. Tak więc odpowiednie ustawienie temperatury urządzenia oszczędza pieniądze użytkowników. Ekspert radzi poza tym, aby unikać niepotrzebnego i długotrwałego otwierania drzwi urządzenia. Za każdym razem, gdy drzwi chłodziarki są otwarte zimne powietrze ucieka z jej wnętrza i jest zastępowane ciepłym z pomieszczenia. Aby zrównoważyć podwyższenie temperatury wewnątrz, chłodziarka musi zużyć więcej energii, by ponownie obniżyć temperaturę. Zwraca również uwagę na to, aby nie wstawiać do lodówki ciepłych lub gorących potraw i napojów, najlepiej je schłodzić do temperatury pokojowej. Dobrze jest natomiast rozmrażać produkty w lodówce, gdyż przyczyni się to krótszej pracy kompresora, dzięki czemu urządzenie pobierze mniej energii. Tego typu bezkosztowe działania pozwolą obniżyć wysokość rachunku za prąd.

 

Autor: Beata Zielińska

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »