Wiemy, gdzie będą mieszkać studenci w nowym roku akademickim! Sondaż

42% studentów planuje w roku akademickim 2018/2019 zamieszkać w wynajmowanym mieszkaniu – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis domiporta.pl. Niemal co czwarty żak zamierza w tym roku mieszkać z rodzicami, a tylko co 10. deklaruje, że posiada własne M.
W Polsce jest ok. 1,3 mln studentów – wskazują dane GUS. Według szacunków resortu nauki, w roku akademickim 2018/2019 naukę w szkołach wyższych rozpocznie ok. 340 tys. nowych żaków.
Do inauguracji roku akademickiego zostało niewiele czasu, a na rynku najmu widać wzmożony ruch, na co wskazuje liczba wyświetleń ofert najmu w serwisie domiporta.pl. Zwiększony popyt skutkuje sezonowym wzrostem czynszów. Już w sierpniu ceny najmu w największych miastach akademickich podskoczyły o 2,8%, a we wrześniu tendencja ta jeszcze przybrała na sile.

Wielu chętnych na wynajem
Nic dziwnego skoro aż 42% studentów zamierza w nadchodzącym roku akademickim zamieszkać w wynajętym mieszkaniu – wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis domiporta.pl. Badanie miało formę ankiety elektronicznej, w której wzięło udział 825 osób między 18 a 24 rokiem życia.
Największą popularnością wśród studentów cieszą się lokale 2-pokojowe, w których planuje zamieszkać 41% wszystkich wynajmujących mieszkania. Na drugim miejscu, z nieco niższym wynikiem, znalazły się nieruchomości 3-pokojowe i większe, a na trzecim – kawalerki.

Najdrożej w stolicy
Z jakimi kosztami wynajmu powinni liczyć się studenci w nadchodzącym roku? Za najpopularniejsze, czyli 2-pokojowe mieszkanie najwięcej trzeba tradycyjnie zapłacić w Warszawie. Średni czynsz wynosi tu według danych domiporta.pl nieco ponad 3 tys. PLN. Niemal 600 złotych mniej kosztuje miesięczny wynajem 2-pokojowego lokum w Gdańsku. W Krakowie trzeba się liczyć z czynszem rzędu 2 tys. PLN, a w najtańszym w zestawieniu domiporta.pl Toruniu – ok. 1200 PLN.
Żak chce wydać na lokum nie więcej niż 1 000 PLN
Studenci bardzo często współdzielą nie tylko wynajmowane mieszkania, ale też pokoje. Wskazuje na to budżet, jaki zamierzają przeznaczyć na lokum podczas studiów. Dwie największe i niemal równorzędne grupy tworzą osoby planujące wydać na mieszkanie nie więcej niż 500 lub między 500 a tysiąc złotych, co nie wystarczyłoby na samodzielne wynajęcie mieszkania. Grupa zamożnych studentów, dysponujących miesięcznym budżetem przekraczającym 2 tys. PLN, jest mniejsza niż 1%.

Pracowity jak … student
Pieniądze na mieszkanie i inne potrzeby podczas studiów w duży stopniu są efektem podejmowania przez studentów pracy zawodowej. Żacy łączący naukę z aktywnością zawodową są dziś w większości (55% wg badania domiporta.pl), czemu sprzyja sytuacja gospodarcza i ogromna liczba ofert pracy w dużych miastach.

Nie ma jak u mamy
Zaskakująco duży jest przy tym odsetek uczniów szkół wyższych, którzy zamierzają podczas studiów mieszkać z rodzicami. Taka deklarację w sondażu domiporta.pl złożył niemal co czwarty student. Zaskakująco niski jest natomiast odsetek tych, którzy planują podczas edukacji zamieszkać w uczelnianym akademiku. Z takiego lokum zamierza skorzystać zaledwie 16% ankietowanych. Może to wynikać z ograniczonej liczby miejsc w akademikach, ale też z ich niskiego standardu.

11% studentów ma własne mieszkanie
Ilu młodych Polaków może już w okresie studiów pochwalić się własnym M? Z sondażu domiporta.pl wynika, że odsetek takich studentów wynosi 11%, co oznacza że grupa ta jest większa od wynajmujących kawalerki. Wśród żaków dysponujących własnym lokum popularne jest wynajmowanie części mieszkania innym studentom, aby obniżyć własne koszty. Aby kupić 2- pokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba dysponować kwotą niemal pół miliona złotych (średnia cena ofertowa z serwisu domiporta.pl dla rynku wtórnego i pierwotnego), w Krakowie kwotą nieco ponad 400 tys. PLN, a we Wrocławiu ok. 390 tys. PLN.

Autor: Bartłomiej Baranowski

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »