WC: razem z łazienką czy osobno?

WC: razem z łazienką czy osobno?

Po pierwsze, osobna łazienka i WC ma wiele zalet nie tylko ze względów higienicznych. Jest to komfortowe rozwiązanie szczególnie dla dużych rodzin. Podczas kąpieli nie zajmuje się łazienki innym domownikom, którzy chcieliby skorzystać z niej dla innych potrzeb.

Jest to też naprawdę wygodne rozwiązanie przy odwiedzinach gości. Z pewnością większość z nas ma w łazience kosz na ubrania, czy bieliznę przeznaczoną do prania. Na półkach znajdować się mogą nasze kosmetyki, czy inne prywatne rzeczy. Niekoniecznie musimy mieć ochotę na to, aby nasi goście to oglądali. Oddzielna toaleta jest w tym przypadku świetnym rozwiązaniem, pozwala nam pozostać w strefie komfortu.

Nie należy też zapominać o kwestiach zdrowotnych. Opary, które unoszą się podczas korzystania z WC, zagęszczają się w powietrzu, po czym mogą osiadać na przykład na ręcznikach czy nawet szczoteczkach do zębów. Co ważne, decydując się na odizolowane WC od łazienki nie możemy zapomnieć o wydzieleniu miejsca na chociażby malutką umywalkę. W innym razie wędrówka za każdym razem do łazienki w celu umycia rąk nie da nam wygody, na którą przecież liczyliśmy, separując oba pomieszczenia.

Oddzielna toaleta ma jednak też kilka wad.  Niewłaściwie podzielenie łazienki i WC spowoduje powstanie ciasnych wnętrz. Takie przypadki zachodzą z reguły w małych mieszkaniach, w których liczy się każdy metr kwadratowy wolnej przestrzeni. Warto zasięgnąć rady projektanta, aby sprawdzić funkcjonalność tegoż rozwiązania – tłumaczy Agata Polińska z serwisu Otodom.

Kolejną dość dużą wadą jest aspekt finansowy. Oddzielne wyposażanie do łazienki i WC wymaga od nas dużo większego wkładu niż remont jednego wspólnego pomieszczenia. Warto mieć to na względzie kupując mieszkanie od dewelopera lub z rynku wtórnego do remontu.

Czy warto więc inwestować w większe mieszkanie, bądź też wybierać te z rozdzielną łazienką i WC kosztem powierzchni pozostałych pomieszczeń? Trudno udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Na szczęście istnieje rozwiązanie pośrednie tej jakże trudnej sytuacji. Gdy pomieszczenie wydzielone na łazienkę jest odpowiednio duże, wówczas możemy zastanowić się nad odseparowaniem WC od wanny, czy prysznica przy pomocy ścianki działowej.

 

Przykłady mieszkań z oddzielnym WC dostępnych w serwisie Otodom

Lokalizacja Powierzchnia Ilość pokoi Cena
Warszawa, Wola 44,73 mkw. 2 383 000 zł
Wrocław, Krzyki 63,61 mkw. 3 432 548 zł
Poznań, Piątkowo 74,20 mkw. 4 450 000 zł
Kraków, Nowa Huta 54 mkw. 3 399 000 zł
Katowice, Osiedle Witosa 48,65 mkw. 2 185 000 zł

Autor: otodom

Link do artykułu

 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »