Wakacje na rynku nieruchomości?

8Wykorzystanie środków przeznaczonych na program MdM spowodowało lekkie zachwianie wśród klientów. W mediach nieustannie pojawiają się nowe spekulacje i teorie dotyczące kolejnych dopłat, mimo to temat składania wniosków i ubieganie się o finansowe wsparcia powoli wygasa. Dlaczego?

Pierwszy kwartał roku okazał się dla wielu osób dość zaskakujący. Informacja dotycząca wyczerpania środków przeznaczonych  na  MdM była dla niektórych dość dużym zaskoczeniem. Ogromne zaangażowanie, poświęcony czas i trud włożony w poszukiwanie wymożonego mieszkania zakończył się fiaskiem. Koniec z dopłatami. Zaczynamy nowy rozdział, ale to dopiero w przyszłym roku. A co teraz?

 

Lato na dobre rozkwitło. Większość myśli o tym, aby w końcu odpocząć i choć na kilka dni wyrwać od codzienności na rzecz upragnionego wypoczynku. W związku z tym wiele rzeczy odkładamy na bok,  chociażby plany związane z zakupem nowego domu lub mieszkania. Czy to chwilowe uwolnienie się od codziennych obowiązków ma wpływ na rynek nieruchomości?  Jak najbardziej tak. Nie ma wątpliwości, że okres wiosenny oraz  wakacyjny ma wpływ na kupno, sprzedaż i wynajem lokali.  Sezon letni wpływ na rynek nieruchomości, będzie to bardzo odczuwalne w tym roku, ponieważ wyczerpały się już limity w programie MDM na rok 2016. W 2015 roku od września można było nabywać nieruchomości na rynku wtórnym z dofinansowaniem BGK i popyt na pewno był wyższy niż będzie to miało miejsce w tym roku. Jest to sezon urlopowy i o ile nie zostanie wprowadzona nowa forma wsparcia dla kredytobiorców to nie przewidujemy dużego zainteresowania zakupem nieruchomości w okresie wakacyjnym. Sezonowość w nieruchomościach występuje i  jest zależna od pór roku, ale okres urlopowy nie jest  głównym czynnikiem, w dużej mierze popyt zależy od kondycji gospodarki i programów wsparcia dla kredytobiorców – podkreśla doradca finansowy, Ewelina Michalak.

 

Lato to okres, w którym chcemy odpocząć, uciec od trudnych i zawiłych spraw. W związku z tym, plany związane z jakąkolwiek inwestycją w nieruchomość schodzą na bok. Wakacje mają wpływ na rynek nieruchomości, chociażby dlatego, że podczas urlopów przeciągają się procedury kredytowe. Znacznie dłużej czekamy na wnioski, decyzje, zamówione dokumenty lub terminy u notariusza. Powoduje to, że nasze transakcje  rozciągają się w czasie, kolidują nam z innymi sprawami i terminami, co powoduje niepotrzebny stres i nerwy.

Źródło: iHouse

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

 logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielka płyta wraca do łask. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Cytat “Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.”

Przeczytaj więcej »

Polacy przestają inwestować w termomodernizację swoich domów?

Cytat “W 2024 roku liczba podatników korzystających z ulgi termomodernizacyjnej spadła o prawie połowę w porównaniu do rekordowego 2021 roku. Ministerstwo Finansów informuje, że z tej formy wsparcia skorzystało 312 tys. właścicieli domów jednorodzinnych, którzy łącznie odliczyli 5,5 mld zł. Eksperci wskazują, że malejąca popularność ulgi wiąże się zarówno z mniejszą liczbą realizowanych przedsięwzięć, jak i zmianami w katalogu objętych odliczeniami wydatków, zwłaszcza przed nadchodzącym rokiem 2025, kiedy zrezygnowano z dofinansowania kotłów gazowych i olejowych, a dodano magazyny energii.”

Przeczytaj więcej »

Umowa o dożywocie – co grozi seniorowi gdy mieszkanie zostanie sprzedane i jak się zabezpieczyć?

Cytat “Pani Jadwiga przed laty podpisała umowę o dożywocie z wnuczką. W zamian za opiekę przekazała jej dom, w którym nadal mieszka. Po kilku latach wnuczka wyszła za mąż i sprzedała nieruchomość – razem z prawem dożywocia i zamieszkującą ją seniorką. Niewiele osób wie, że dom lub mieszkanie, przekazane w ramach dożywocia, może zostać sprzedane – a wraz ze sprzedażą obowiązki wobec seniora przeniosą się na nowego właściciela. Co dzieje się w takiej sytuacji z osobą starszą? Kto przejmuje zobowiązania opiekuńcze lub finansowe? I jak ustrzec się przed scenariuszem, w którym zupełnie obca osoba staje się nowym “opiekunem” dożywotnika? Na te pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, Kierowniczka Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.”

Przeczytaj więcej »