W Szwecji sprzedają trzystuletnią wieś – uzdrowisko. W elitarnych domach nie ma kuchni

Na szwedzkim rynku nieruchomości pojawiła się nietypowa oferta. Do kupienia jest cała wieś, w której od kilkuset lat działa uzdrowisko. W kilkudziesięciu domach, pełnych bogatych ozdób i nietypowych wykończeń, brakuje jednak czegoś istotnego – kuchni. Co zatem ma przekonać ewentualnego nabywcę do kupna.

Gustav Lundin

Satra Brunn to dość nietypowa wieś położona ok. 90 km od stolicy Szwecji. Właśnie została wystawiona na sprzedaż. W całości.

Większość z 70 budynków, spośród których najstarsze pochodzą z roku 1700, jest nietypowa. Tak jak i sama maleńka miejscowość, która pełni funkcję uzdrowiska. Podobnych wiosek w całym kraju jest niewiele – zaledwie około dziesięciu.

Cała wieś na sprzedaż. W pięknych domach brakuje kuchni

W większości domów, które można kupić, nie ma nawet kuchni. Chociaż kompleks przez 300 lat był jednocześnie miejscem pracy, personel i mieszkańcy miasteczka korzystali z usług jadłodajni, która przygotowywała posiłki na potrzeby pensjonariuszy.

Agencja nieruchomości, która wystawiła wieś na sprzedaż, przekonuje, że nieruchomości pełne są niespotykanych gdzie indziej detali. Wyjątkowe boazerie, płytki, zdobione sufity, drewniane wykończenia, rzeźbione ganki i wyposażenie wykonane z lokalnych materiałów mają przekonać ewentualnego inwestora

Nietypowa jest też forma własności nieruchomości w Satra Brunn. Jak wyjaśnia “New York Times”, wieś jest obecnie współwłasnością 15 osób, którym zależało na ocaleniu historycznego miejsca. Aktualni właściciele coraz bardziej się starzeją i nie są już w stanie dbać o nieruchomości.

Nabywca, który zdecyduje się na transakcję, stanie się właścicielem nie tylko domów, ale i szkoły, szpitala, łaźni, pijalni wód i kościoła. Najważniejszymi obiektami są jednak czerwone, wykończone drewnem domki letniskowe, które przez dekady należały do szwedzkich elit. I to wszystko za równowartość ok. 30 mln zł.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »