W jaki sposób powinno być przewietrzane mieszkanie?

Gdy kąpiemy się i gotujemy powstają duże ilości pary wodnej. Poza tym niektóre materiały budowlane i elementy wyposażenia mogą wydzielać lotne związki organiczne, takie jak: formaldehyd, aceton i ksylen. Dlatego należy regularnie wietrzyć mieszkanie, zwłaszcza jeśli zastosowano w nim wentylację grawitacyjną, która nie zawsze działa skutecznie. Ale w jaki sposób powinno być przewietrzane mieszkanie? Jak wietrzyć mieszkanie w zimie, a jak podczas smogu?

Świeże powietrze w domu potrzebne jest nam nie tylko do oddychania. Niezbędne jest ono również do pracy niektórych urządzeń – np. kuchenki gazowej, aby działała prawidłowo. W mieszkaniach, bez zapewnionej odpowiedniej ilości świeżego powietrza często panuje wilgoć, w efekcie tego rozwija się pleśń, a to szkodzi naszemu zdrowiu. Co więcej, sam budynek również stopniowo ulega degradacji i niszczeje. Zadaniem sprawnie działającej wentylacji w domu jest dostarczanie świeżego powietrza w odpowiedniej ilości oraz usuwanie zużytego.

 Co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r., Dz.U. Nr. 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami) mieszkanie, z wyjątkiem jedno- i dwupokojowego, powinno być przewietrzane na przestrzał lub narożnikowo. Nie dotyczy to mieszkania w budynku podlegającym przebudowie, a także lokalu wyposażonego w wentylację mechaniczną o działaniu ciągłym wywiewną lub nawiewno-wywiewną.

Wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacją) stosuje się w domach energooszczędnych. Dzięki temu mamy zapewniony stały dopływ świeżego powietrza, dostosowany do potrzeb mieszkańców – a jednocześnie nie powoduje to zbyt dużego wychłodzenia mieszkania. Poza tym w pomieszczeniach nie ma wilgoci i pleśni, mniej się kurzy. W każdym rekuperatorze znajdują się bowiem filtry, można także wybrać je w wersji antysmogowej (wychwytywane są wtedy również cząstki pyłu PM10 z powietrza dostarczanego z zewnątrz).

 Co daje wietrzenie mieszkania?

W większości naszych domów stosowana jest wentylacja grawitacyjna. Przez wiele lat działała bez zakłóceń, ale teraz zawodzi. Wynika to stąd, że walcząc z uciekającym ciepłem, uszczelniliśmy i zaizolowaliśmy nasze domy do tego stopnia, że wymiana powietrza w nich nie zachodzi. Jeśli zatem nie zapewnimy świeżego powietrza w mieszkaniu, skutki tego będą szybko widoczne i  odczuwalne. Pierwsze objawy to zaparowane okna, w narożach pokojów pojawia się pleśń, a do tego w pomieszczeniach jest duszno.

 W efekcie domownicy przebywający we wnętrzu, które nie jest dostatecznie wietrzone, mogą odczuwać senność, ból i zawroty głowy, osłabienie, podrażnienie oczu i dróg oddechowych.

 Co daje wietrzenie mieszkania? Regularne wietrzenie sprawia, że usuwamy nadmiar wilgoci, dwutlenku węgla oraz zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Dzięki temu w wywietrzonym mieszkaniu lepiej się funkcjonuje, odpoczywa i śpi.

Czy wietrzyć mieszkanie?

Tak, należy wietrzyć mieszkanie zwłaszcza, jeśli wentylacja grawitacyjna słabo działa. Najczęściej napływ świeżego powietrza uniemożliwiają zbyt szczelne okna. Rozwiązaniem jest montaż odpowiednich nawiewników. W nowych oknach powinny być one już fabrycznie zamontowane, ale są też firmy, które montują nawiewniki do już zamontowanych okien w budynkach. Nawiewniki automatycznie dostosowują ilość napływającego powietrza do warunków panujących w pomieszczeniu.

 Zgodnie z przepisami skrzydła okien, świetliki oraz nawietrzaki okienne, wykorzystywane do przewietrzania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia.

 Ważne jest również systematyczne czyszczenie kratek wentylacyjnych (powinny być one zamontowane w kuchni, łazience i toalecie), aby zużyte powietrze łatwo dostawało się nią do kanału wentylacyjnego.

Ponadto trzeba zapewnić przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Dlatego zwrócimy uwagę na to, aby między drzwiami, a podłogą była szczelina o wysokości 1 cm. Natomiast w drzwiach do łazienki powinny być wykonane otwory lub wstawiona kratka.

Jak wietrzyć mieszkanie podczas smogu?

Kiedy dochodzi do znacznego przekroczenia norm zanieczyszczeń w powietrzu na zewnątrz nie należy otwierać okien, a świeże powietrze powinno być dostarczone przez nawiewniki okienne lub rekuperatory zaopatrzone w filtry antysmogowe. Na rynku dostępne są już filtry, które wg deklaracji producentów tworzą skuteczną (aż do 98%) barierę przed niebezpiecznymi dla zdrowia cząsteczkami pyłu PM10.

 Aktualny poziom stopnia zanieczyszczenia powietrza możemy bez kłopotu sprawdzić np. w internecie (zyskamy też szybki dostęp do tych informacji po pobraniu odpowiedniej, bezpłatnej aplikacji na nasz smartfon).

Specjaliści zalecają pozostanie w domu w czasie, gdy na zewnątrz jest smog. Dotyczy to zwłaszcza dzieci oraz osób starszych.

Poza tym warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Każde urządzenie, niezależnie od producenta, zawiera w zwartej obudowie: system zasysający powietrze, zestaw filtrów oraz sterowanie. Niektóre modele mają również wbudowany zbiornik na wodę, dzięki czemu nie tylko oczyszczają, ale i nawilżają powietrze. Pomimo tej mało skomplikowanej budowy cena oczyszczaczy waha się od około 300 PLN do prawie 5000 PLN.

Jak wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym?

Wietrzenie mieszkania w zimie także jest konieczne, ale należy to robić umiejętnie. Dlatego zanim otworzymy na przykład okno w sypialni przed snem, należy wcześniej zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach. Ponadto, aby stracić jak najmniej ciepła, które zakumulowane jest także w ścianach pokoju i meblach, najlepiej wietrzyć mieszkanie krótko i intensywnie, czyli otworzyć szeroko okno na około 10 minut.

 Natomiast latem, zwłaszcza w upalne dni, należy z wietrzeniem mieszkania poczekać do wieczora. W ciągu dnia okna powinny być zamknięte i zasłonięte. Do wyboru mamy różne osłony przeciwsłoneczne zapobiegające nagrzewaniu się pomieszczenia – od tradycyjnych zasłon, przez żaluzje i rolety wewnętrzne, aż po najskuteczniejsze rozwiązania, czyli markizy, żaluzje i rolety zewnętrzne.

Kiedy wietrzyć mieszkanie alergika?

Specjaliści radzą osobom cierpiącym na alergie, aby w okresie pylenia roślin, na które są uczuleni, szczelnie zamykali okna. Wg ich opinii największe stężenie pyłków w powietrzu jest wczesnym rankiem i o zmierzchu, dlatego zalecają wietrzyć mieszkanie w godzinach 24.00-4.30.

Dobrą porą jest także czas, zaraz po ustaniu deszczu, ponieważ powietrze na dworze jest wtedy oczyszczone z kurzu i pyłów.

Autor:

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »