W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Umowa najmu bez zapisanej kwoty czynszu staję się automatycznie umową użyczenia – to jedna z wielu pułapek jakie czekają na najemców podczas zawierania umowy wynajmu mieszkania. By uniknąć problemów powstałych na wskutek zwykłej pomyłki bądź też umyślnie zapoznajcie się z podstawowymi radami ekspertów serwisu Domiporta.pl.

Cena najmu mieszkania w większości wielkich miast wzrosła rok do roku. Najwyższe wzrosty zanotowały miasta szybko się rozwijające, ale nie największe. Wśród liderów można wymienić Olsztyn, Toruń i Łódź – we wszystkich tych ośrodkach ceny najmu podskoczyły o ponad 10% licząc rok do roku.

Ceny najmu we wrześniu i październiku rosną rokrocznie – zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich. Takie zachowanie cen wiąże się z rozpoczęciem roku akademickiego w październiku. Właśnie w tym okresie panuje najgorętszy na rynku najmu okres – ponieważ studenci poszukują mieszkań na okres nauki akademickiej.  Co warto wiedzieć o najmie mieszkania?

Umowa najmu

To najważniejszy dokument regulujący zobowiązania obu stron – najemcy i właściciela nieruchomości. Sporządzenie odpowiedniej umowy pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień między stronami.
Dokument nie ma określonego wzoru, ale muszą się w niej znaleźć wymagane oddzielnymi przepisami elementy. Niektóre nie wymagają komentarza, innym poświęcimy trochę miejsca. Wśród najistotniejszych elementów umowy należy wymienić:

  • Datę i miejsce zawarcia,
  • Strony umowy (czyli dane osobowe najemcy i właściciela bądź właścicieli, umowę może zawszeć z najemcą również firma)
  • Dokładny opis nieruchomości oraz załącznik w postaci protokołu zdawczo-odbiorczego
  • Wysokość czynszu
  • Kwestie rozliczania pozostałych mediów
  • Prawa i obowiązki stron
  • Czas trwania umowy
  • Warunki wypowiedzenia umowy
  • Kwotę oraz zasady późniejszego rozliczenia kaucji
  • Podpisy obu stron

Nieco wyjaśnień może wymagać kwestia ogólnie przyjętych płatności. W umowie powinny zostać zawarte jasne zasady dotyczące wysokości oraz terminów zapłaty. Istotna jest również informacja w jakiej formie mają się one odbywać – np. że ma być to przelew na konto o podanym numerze. Przypomnijmy: umowa bez wpisanej kwoty czynszu przestaje być umową najmu, a staje się umową użyczenia.

Dokument musi również regulować pozostałe opłaty takie jak woda, gaz, prąd itp. Media może opłacać bezpośrednio lokator bądź właściciel – w takim przypadku najemca jest zobowiązany co comiesięcznego przekazywania określonej sumy na rzecz właściciela. Proces może być długi, dlatego preferowaną przez wielu właścicieli jest pierwsza opcja, w której to najemca płaci rachunki, a właściciel jedynie otrzymuje czynsz.

Krótkiego wyjaśnienia wymagają również prawa i obowiązki obu stron. To jest ten element umowy, który określa ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie w Kodeksie Cywilnego.

W zapisach umowy dotyczących praw i obowiązków mogą pojawić się różnorodne obowiązki – jest to ustalane indywidualnie. Np.. Właściciel zapewnienia sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, a lokator zobowiązuje się do utrzymania wynajętego lokalu we właściwym stanie technicznym, dokonywania drobnych napraw i konserwacji związanych z bieżącym użytkowaniem lokalu.

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Do umowy najmu powinno się również dołączyć tzw. protokół zdawczo-odbiorczy, w którym najemca potwierdza stan faktyczny nieruchomości. Dzięki niemu łatwiej egzekwować wcześniej wymienione prawa i obowiązki dotyczące tak samo najemcy jak i właściciela.  Protokół powinien zawierać odpowiednie elementy:

  • Datę, miejsce sporządzenia protokołu oraz informację, której umowy dotyczy protokół
  • Dane lokalu (adres oraz dane właściciela)
  • Szczegółowe parametry nieruchomości oraz jej wyposażenia (wymiary, spis mebli, stan techniczny lokalu itp..)
  • Dokładny stan liczników w momencie przekazania nieruchomości (gaz, prąd, woda)
  • W protokole można zaznaczyć również liczbę przekazanych kompletów kluczy, choć nie jest o konieczne.
  • Dokument powinien zostać podpisany przez obie strony w dwóch kompletach.

Kaucja przy wynajmie mieszkania

Bardzo ważną kwestią są warunki wypowiedzenia umowy. Właściciel mieszkania ma prawo podać swoje warunki i terminy opuszczenia lokalu przez lokatora. Ale jeżeli, w umowie zabraknie takiego zapisu to sprawę wypowiedzenia umowy reguluje Kodeks Cywilny. Oto ustawowe terminy:

  • gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego,
  • gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego,
  • gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód,
  • gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

Ponadto, wypowiedzenie umowy musi trafić do lokatora na piśmie. Aby informacja miała moc prawną, musi mieć status pisma doręczonego.

Drażliwą dla najemców kwestią jest kaucja za mieszkanie – czyli opłata, którą należy ponieść na poczet przyszłych usterek bądź zniszczeń. W przypadku, gdy lokal zostaje zwrócony w niezmienionej formie, kwota kaucji powinna wrócić do najemcy. Niestety, właściciele często doszukują się w mieszkaniu uszkodzeń i starają się udowodnić, że oddawanie kaucji jest nieuzasadnione.

W sprawnym ustaleniu, co jest usterką wynikającą z winy najemcy, a co do przewin właściciela – pomaga skrupulatnie wypełniony protokół zdawczo-odbiorczy. Bywa również, że właściciele na umowie zapisują “kaucję bezzwrotną” – takie pojęcie prawnie nie istnieje. Każdą kaucję należy zwrócić, jeżeli mieszkanie zostaje oddane w niezmienionym stanie. Właściciele mieszkań umyślnie mylą zadatek z “kaucją bezzwrotną”.

Autor: Bartłomiej Baranowski

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »