W internecie pełno ogłoszeń tanich, małych domów, ale Polacy nie chcą w takich mieszkać

W sieci nietrudno znaleźć filmiki, artykuły oraz ogłoszenia firm, które wybudują tani, ekologiczny domek za niedużą cenę. Choć eksperymentalne i tanie w budowie domy mają sporo zalet, Polacy rzadko je wybierają. Nadal wolą duże, budowane tradycyjnie domy z cegły.

Internet kusi licznymi ofertami budowy eksperymentalnych domów za niewielkie pieniądze. Małe, ekologiczne i tanie.  Ale zainteresowania nimi jednak brakuje. Tylko 6 procent nowo budowanych domów powstaje w systemach innych niż tradycyjne.

Domy eksperymentalne

Inwestorzy, którzy nie chcą korzystać z tradycyjnych materiałów budowlanych, mają duży wybór innych metod. Do najpopularniejszych należą systemy modułowe (ściany i stopy składane są z przygotowanych wcześniej modułów wykonanych np. z drewna) oraz prefabrykacyjne (cały dom jest od samego początku przygotowany indywidualnie w fabryce a później montowany na miejscu). Na rynku są dostępne również domy pływające wybudowane na platformach czy tiny houses.

Wszystkie są reklamowane jako tanie w budowie, ekonomiczne w eksploatacji oraz szybkie w konstruowaniu. Wydają się być najlepszym rozwiązaniem dla każdego, kto marzy o własnym domu. Mimo to zaledwie 6 procent ankietowanych w badaniu “Raport o budowie domów – 2018” zadeklarowało budowę domu w sposób innych niż tradycyjny.

materiały prasowemateriały prasowe oferteo.pl

Pomimo rozwoju materiałów budowlanych oraz zbliżającym się zaostrzeniem przepisów budowlanych od stycznia 2021 roku, na polskich budowach domów jednorodzinnych niepodzielnie królują tradycyjny bloczek komórkowy* (taki system wybrała połowa badanych) oraz cegła tradycyjna.

Co ciekawe, analizując poprzednie wydanie tego samego raportu za poprzedni okres (rok 2017), można wysnuć wniosek, że sytuacja się wręcz pogorszyła. W 2017 roku bloczek komórkowy wybrało 45 proc. ankietowanych, a inne metody konstrukcyjne wybrało 9 proc badanych.

materiały prasowemateriały prasowe oferteo.pl

Ale to nie koniec przeszkód. Polacy po prostu nie chcą mieszkać w małych domach (np. poniżej 100 m2). Dali temu wyraz we wspomnianym badaniu. W odpowiedzi na pytanie o treści “Jaki jest metraż powierzchni użytkowej Państwa domu?” odpowiedź poniżej 100 m2 wybrało zaledwie 13 proc. ankietowanych. Najczęściej udzielaną odpowiedzią był metraż wynoszący 126-150 m2.

Skąd klienci

Jak więc działają rodzimi producenci domów eksperymentalnych, skoro zmniejsza się z roku na rok liczba zainteresowanych ich konstrukcjami? Jak się okazuje, producenci po prostu opierają swoją sprzedaż na rynku międzynarodowym.

– Klientami są głównie osoby z zagranicy. Polak kupuje od nas taką jednostkę 1 na 100 klientów – mówi Marcin Baranowski z firmy HT Houseboats, produkującej domy na platformach pływających.

Źródło: Raport o budowie domów w Polsce 2018

* drobnowymiarowy materiał budowlany. Bloczki, podobnie jak cegły i pustaki używane są do murowania ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, działowych oraz fundamentów

 

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu



 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »