profile="http://gmpg.org/xfn/11"> Profesjonalista.net » Blog Archive » Sposób na drożejące nieruchomości. Budowa bloku „jednorodzinnego” na mikroskopijnej działce

Nasz profil na Facebook.com - polub nas

 • Sposób na drożejące nieruchomości. Budowa bloku „jednorodzinnego” na mikroskopijnej działce

  dodano: 26.10.2020
  Na ceny nieruchomości nabywcy narzekają od Stanów, poprzez Europę na Azji kończąc. Pomysłów na własne, tanie mieszkanie jest wiele. Jednym z nich jest projekt „Seroro House”, który powstał w Seulu. To dom-blok. Posadowiony na działce o powierzchni 18 m2.

  W Polsce przyjmuje się, że żeby wykonać 100-metrowy dom, powinno się dysponować przynajmniej 600-metrową działką. Małżeństwo z Seulu, posiadało zaledwie 18 m2 działki, a i tak udało im się zbudować dom.

  „Seroro House”

  Ceny nieruchomości w miastach kształtuje najbardziej zakup gruntu. Im bliżej centrum, tym wyższa cena za metr działki. Właśnie dlatego, nieruchomości w miastach są tak drogie. Ale jak się okazuje, istnieje wyjście, by wybudować prywatny dom, a jednocześnie nie przepłacić za grunt.

  Wnętrze 'Seroro House'Wnętrze ‚Seroro House’ smallerarchitects.com

  Po prostu trzeba kupić mały skrawek ziemi. Jak mały? Małżeństwo z Seulu zadowoliło się działką o wielkości niedużego garażu, czyli 18 metrów kwadratowych. Architekci, którym powierzono zaprojektowanie domu, wykorzystali absolutnie każdy centymetr działki i udało im się uzyskać 66 metrów kwadratowych wnętrza.

  Mały ciasny, ale własny

  Mając do dyspozycji tak niewielką powierzchnię, wielu projektantów postanowiłoby popracować nad rozwiązaniami znanymi z tzw. tiny-houses, czyli upakować na małej powierzchni, ile się da. Architekci ze studia Smaller Architects postanowili pójść jednak zupełnie inną drogą. Całą długość działki zabudowali, tworząc czteropiątrowy „blok”.

  Wnętrze 'Seroro House'Wnętrze ‚Seroro House’ smallerarchitects.com

  Ich nowy dom „Seroro House” wygląda jak bardzo mały blok, albo wieża. Na kilkumetrowej działce znajduje się sypialnia, kuchnia z aneksem i jadalnią, garderoba, łazienka i garaż. Wszystko mieści się na czterech piętrach o powierzchni 16 m2 każde.

  Własny dom brzmi kusząco, nawet gdy jest tak niewielki. Ale niestety, budynek, który wykorzystuje praktycznie całą powierzchnię działki, jest w Polskim prawnie niedopuszczalny. Maksymalna powierzchnia zabudowy jest określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy, czyli WZ-tce. Nigdy nie wynosi ona 100 procent powierzchni działki. Gdy jednak tak się stało, właściciel musiałby od tej działki płacić wysokie opłaty tzw. podatku od deszczu.

  Źródło: smallerarchitects.com

   

  Autor:

  Źródło patrz LINK
  Artykuł pochodzi z portalu


  Leave a Reply

statystyka