profile="http://gmpg.org/xfn/11"> Profesjonalista.net » Blog Archive » Kątnik domowy i sieciarz jaskiniowy. Największe i najgroźniejsze pająki, jakie spotkasz w domu

Nasz profil na Facebook.com - polub nas

 • Kątnik domowy i sieciarz jaskiniowy. Największe i najgroźniejsze pająki, jakie spotkasz w domu

  dodano: 06.07.2020
  Potrafią solidnie przestraszyć, a w skrajnych sytuacjach nawet ukąsić. Największe pająki, jakie można spotkać w polskich domach i mieszkaniach, są całkiem pokaźnych rozmiarów. Kątnik domowy potrafi osiągać ponad 10 centymetów! Inny kąsa niczym osa.

  Polsce pod względem jadowitych stworzeń, które można spotkać w domu, daleko do np. Australii. Nie oznacza to jednak, że odczuwający paniczny strach przed pająkami, mogą czuć się całkowicie bezpiecznie. Kilka gatunków żyjących w naszym kraju uwielbia bliskość człowieka. Spotkać można je w mieszkaniach i domach.

  Najbardziej jadowity mieszkaniec twojej piwnicy

  Sieciarz jaskiniowy jest najbardziej jadowitym pająkiem występującym w Polsce. I chociaż, jak wskazuje nazwa, głównym miejscem jego występowania są jaskinie,  to nie stroni od studzienek kanalizacyjnych oraz piwnic.

  Sieciarz jaskiniowySieciarz jaskiniowy H. Krisp

  Intruza łatwo dostrzec – ma bowiem aż 5 cm – i rozpoznać, bo tworzy bardzo charakterystyczny kokon. Lepiej bezpośredniej konfrontacji ze stworzeniem unikać, bo ugryzienie nie jest przyjemne. Na szczęście przebicie skóry człowieka jest dla pająka bardzo trudne, dlatego spotkanie z nim powinno skończyć się jedynie na strachu.

  Kątnik większy jest mniej groźnym pająkiem, jednak łatwiej może wystraszyć, wraz z odnóżami osiąga bowiem potężny jak na polskie warunki rozmiar 10 cm. Nie unika światła, mieszka blisko ludzi. Żyje – jak nazwa wskazuje – w narożnikach pomieszczeń, gdzie tworzy lejkowate sieci, a także w donicach, piwnicach, za meblami.

  Kątnik większyKątnik większy Parent Géry

  Po mieszkaniu buszują zazwyczaj nocą, są drapieżnikami. Powinniśmy je doceniać – oczyszczają nasze domostwo z nieproszonych gości takich jak np. rybiki cukrowe, a nawet inne pająki.

  W niekorzystnych okolicznościach – np. przytrzaśnięty podczas snu – może ukąsić człowieka. Jego jad nie jest jednak groźny, ale ból może być spory, a osoby uczulone na jad mogą spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji.

  Tygrzyk paskowany – „osa”, którą spotkasz w ogrodzie

  Kolejny pająk, który lubi przebywać blisko człowieka to Tygrzyk paskowany. Spotkać można go w ogrodach, a jego ugryzienie podobne jest do użądlenia osy.

  Tygrzyk jest jednym z tych gatunków, w których szczególnie trudny los spotyka samców. Są oni najczęściej zjadani przez samicę – często jeszcze w trakcie kopulacji.

  Tygrzyk paskowanyTygrzyk paskowany PXhere

  W jaki sposób zminimalizować szansę pojawienia się nieproszonych pająków w domu lub mieszkaniu? Kluczowe jest utrzymywanie czystości i dbanie o zabezpieczenie domowych zapasów. Rozsypany ryż, mąka, cukier, przyciągają insekty, a za nimi do naszych domostw przybywają pająki.

   

  Autor:

  Źródło patrz LINK
  Artykuł pochodzi z portalu


statystyka