profile="http://gmpg.org/xfn/11"> Profesjonalista.net » Blog Archive » Komary, muchy, pająki. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed owadami

Nasz profil na Facebook.com - polub nas

 • Komary, muchy, pająki. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed owadami

  dodano: 06.07.2020
  Wszelkiej maści owady nie są ulubionymi lokatorami naszych domów i mieszkań. Co robić, by się ustrzec przed ich wizytą? Jak nie dopuścić do inwazji insektów w mieszkaniu?

  Nie ma jednego uniwersalnego odstraszacza na wszystkie owady chcące dostać się do środka. I nie ma takiej potrzeby, ponieważ zazwyczaj domy i mieszkania są atakowane przez konkretną grupę owadów. Oto krótka ściągawka, jak można sobie z nimi poradzić.

  Komary

  Komar (z łac. toxorhynchites speciosus)Komar (z łac. toxorhynchites speciosus) John Tann / wikia commons CC BY 2.0

  • Kombinacja ziół – komary są wyczulone na związki chemiczne zawarte w takich ogólnodostępnych ziołach jak kocimiętka, pelargonia, liść pomidora, mięta i bazylia. Ważne! Kwiaty muszą kwitnąć, nie mogą być ususzone.
   Cena: do 15 zł za doniczkę ziół
  • Cebula oraz ocet – aromaty tych dwóch produktów należą do najmniej przyjemnych dla komarów. Wystarczy ustawić na parapecie pokrojoną cebulę bądź szklankę z octem, by nie mieć niechcianych, owadzich lokatorów. Wada? Nie tylko komary nie lubią tych aromatów.
   Cena: do 5 zł
  • Terpentyna – rozwiązanie ostateczne. Terpentyna jest środkiem do rozpuszczania tłuszczy, parafin i żywic. Ma ponadto drażniący zapach. Pozostawienie otwartej butelki na 20 minut w pomieszczeniu, gdzie są komary, powinno pomóc. Później powinno się przewietrzyć wnętrze. Należy dodać, że jest to substancja drażniąca również dla ludzi, działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe. Dlatego tę metodę powinno się stosować w ostateczności.
   Cena: do 15 zł za butelkę półlitrową
  • Wkładki do kontaktu –  popularne wkłady do kontaktu, które uwalniają środek odstraszający w czasie swojego działania. Są wyposażone również we wkłady odpowiednie do stosowania w pokoju dziecięcym.
   Cena: do 20 zł za urządzenie oraz do 10 zł za wymienny wkład

  Muchy

  Mucha (z łac. musca domestica)Mucha (z łac. musca domestica) James Lindsey at Ecology of Commanster / wikia commons CC BY-SA 3.0

  • Domowy preparat na owady – specjalny preparat na owady można przygotować samodzielnie. Wystarczy połączyć pół szklanki wody, pół szklanki mleka oraz dodać 25 gramów formaliny. Wszystko dokładnie wymieszać i porozlewać do szklaneczek, które następnie ustawia się przy drzwiach i oknach. Muchy będą wabione substancją, a po jej dotknięciu nie będą w stanie odlecieć. Bardzo ważne! Do tego środka nie mogą mieć dostępu dzieci.
   Cena: do 10 zł za półlitrową butelkę formaliny
  • Paproć i inne rośliny – paproć jest kwiatem, której muchy unikają. Wystarczy postawić doniczkę z paprocią na parapecie, by rozwiązać problem wlatujących owadów. Pomóc mogą również takie rośliny, jak czosnek, papryka, liście orzecha włoskiego oraz piołun.
   Cena: do 10 zł za doniczkę

  Pająki

  PająkPająk Jim, the Photographer / flickr.com CC BY 2.0

  • Kasztany i żołędzie – by uniknąć nieproszonych pajęczaków, można przy drzwiach i na parapetach poukładać żołędzie oraz kasztany. Owoce te wydzielają nieprzyjemny dla pająków aromat.
  • Cytryna – zapach cytryny również nie jest lubiany przez pająki. Cytrynę należy przekroić i posmarować jej sokiem framugi okien i drzwi. Po użyciu cytryny nie powinny zostać ślady.
   Cena: do 5 zł
  • Mięta – pająki nie przepadają za zapachem mięty. Wystarczy postawić kwitnącą miętę na parapecie.
   Cena: do 10 zł za doniczkę

  Sposoby uniwersalne

  Niektóre rozwiązania są uniwersalne i działają na różne owady. Oto one:

  Moskitiera siatkowa – jedno z prostszych rozwiązań. Naklejana siatka zabezpiecza okna przed wlatywaniem owadów do wnętrza. Problemem tego rozwiązania jest nietrwałość siatki. Potrafi się szybko odkleić od framug i wtedy bariera jest nieszczelna. Dostępne są modele na okna oraz drzwi (z magnesami na łączeniach).
  Cena: od 10 do 40 zł za sztukę

  Moskitiera ramowa – rozwiązanie podobne, lecz dużo bardziej trwałe. Przy odpowiedniej eksploatacji może wytrzymać nawet kilka sezonów. Siatka jest zamocowana na specjalnym stelażu bądź ramce. Dostępne są modele na okna oraz drzwi.
  Cena: od 60 do 350 zł za sztukę

  Lampy owadobójcze – jedno z lepszych rozwiązań, skuteczne również na świeżym powietrzu np. na tarasie. Lampa ultrafioletowa wabi owady, a metalowy ruszt wokół lampy je zabija, ponieważ jest pod napięciem. Rozwiązanie dobre do dużych pomieszczeń oraz do ogrodu. Wymaga częstego sprzątania.

   

  Autor:

  Źródło patrz LINK
  Artykuł pochodzi z portalu


statystyka