Mikrodom w stylu hygge. “Wszyscy mają prawo prowadzić prostsze życie”

Bjarke Ingels to znany duński architekt, który we współpracy z firmą architektoniczną Klein chce zrewolucjonizować architekturę. Ingels uważa bowiem, że model, według którego żyjemy, znacząco się zmienia. Zamiast wielkich domów popularniejsze będą te małe, które postawić można na dowolnym skrawku ziemi.

A45 to wyjątkowy koncept mikrodomu zaprojektowany przez uznanego duńskiego architekta Bjarke Ingelsa. Konstrukcja ma odważny kształt litery “A” i do jej wzniesienia nie potrzeba wielu ciężkich maszyn.

Współtwórca domu, który powstał w firmie architektonicznej Klein, wyjaśnił, jaka idea przyświeca projektowi.

Myślę, że wszyscy mają prawo prowadzić prostsze życie. Ci, którzy widzieli jak ich rodzice opiekują się wielkim domem, pielęgnują trawnik, malują okna, przeprowadzają liczne naprawy, mogą chcieć od życia czegoś więcej

stwierdził w rozmowie z CNN.

Świetnie byłoby, gdyby każdy mógł mieć mały dom stworzony przez ulubionego architekta, który postawić można na niewielkim skrawku ziemi. Wystarczy tak niewiele, by mieć swoje własne miejsce”

– dodał.

Według Ingelsa postawienie na mikrodom oznacza, że możemy mieć więcej “finansowej wolności” na robienie w życiu tego, co chcemy.

Mikrodom w stylu hygge

Architekt wyjaśnił, że każdy, nawet najdrobniejszy element domu A45 został zaprojektowany według filozofii hygge. To duńskie słowo oznaczające komfort, wygodę, przytulność. Bywa też utożsamiane z osiągnięciem wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwem i szczęściem.

Dlaczego koncepcja mikrodomów zyskuje na znaczeniu według autora mikrodomu? Powodem jest coraz większa populacja. Obecnie na Ziemi mieszka 7,5 mld ludzi. – Moi rodzice mieszkają w olbrzymim domu, ja w małym. Jestem pewien, że każde z trojga moich dzieci będzie mieszkać w jeszcze mniejszych – stwierdził Duńczyk.

Dom, który oddasz na recykling

Warto podkreślić, że do budowy A4 wykorzystano wiele naturalnych materiałów. Ściany są np. wygłuszone korkiem, ramy modułów ściennych wykonane są z drewna. Podłogi i inne elementy domu wykorzystują sosnę i jodłę. Budynek o powierzchni ok. 17 metrów kwadratowych ogrzewany jest kominkiem na specjalne drewno. A45 wyposażono też w niewielką kuchnię. W wersji domyślnej jest wyposażony w ręcznie wyrabiane meble.

Montaż domu odbywa na miejscu – budowla składa się z kilku modułów.

Autor: 

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Nowoczesne technologie w prezentacji ofert

Jakie są możliwości pośredników w zakresie prezentacji nieruchomości online? Co jest popularne, co się sprawdza i kiedy, czy rachunek kosztów się zgadza z korzyściami, jakie płyną ze wzbogacania ofert w multimedialne elementy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi oglądając rozmowę Dominiki Mikulskiej z Nieruchomosci-online.pl i Agnieszki Szałęgi-Gazdy.

Przeczytaj więcej »

O ile deweloper może podnieść cenę mieszkania i inne historie. Oto lektura obowiązkowa dla kupujących nieruchomość

Cytat “Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską z 2021 roku (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) firma deweloperska jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie w budowie ma przedstawić klientowi prospekt informacyjny dotyczący całej inwestycji, jak i konkretnej nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »