Za malowanie ścian i sufitów zapłacimy od 8 do 15 zł za m2 powierzchni

Malowanie to dobry sposób, aby nadać wnętrzom naszych domów nowego, świeżego wyglądu. Możemy to zrobić sami lub zatrudnić fachowców. Eksperci serwisu domiporta.pl sprawdzili, jaki jest koszt takiej usługi.

Prace remontowe w 2018 roku wykonało aż 46% Polaków, jak wynika z raportu fixly.pl. Choć co trzeci remontujący zabrał się do pracy na własną rękę, większość (58%) wolała skorzystać z usług fachowców – zarówno przy kompleksowych pracach remontowych, jak i mniejszych naprawach. Niemal 8 na 10 remontujących to właściciele mieszkań, a co piąty odnawia dom. Prace z reguły wykonujemy w nieruchomościach, które posiadamy od przynajmniej kilku lat. Tylko 8%. remontów dotyczy wykończenia zupełnie nowych domów lub mieszkań. Najczęściej wykonywane prace remontowe to malowanie ścian i sufitów – wykonało je aż 86% z nas. I chociaż, w porównaniu na przykład do układania glazury, nie jest to bardzo skomplikowane zajęcie, to aż 68% z nas zleca te prace fachowcom. W ubiegłym roku najczęściej remontowaliśmy kuchnię (60%) i salon (52%), nieco rzadziej łazienkę (48%).

Koszty malowania i prac przygotowawczych

Eksperci serwisu domiporta.pl korzystając z informacji zamieszczonych w internecie przez samych fachowców sprawdzili ceny tych usług. Oczywiście różnią się one w poszczególnych regionach kraju, dlatego podajemy orientacyjny zakres cen. Warto też dodać, że w wielu ogłoszeniach znajduje się wzmianka, że ostateczny koszt zależy m.in. od stanu powierzchni ścian, wielkości zlecenia oraz wymagań klienta. Co ważne większość fachowców oferuje kompleksową usługę, łącznie z zakupem farby i posprzątaniem po zakończonym malowaniu.

Zakup farby

Wybór farby zależy w dużej mierze od tego jakie pomieszczenie chcemy pomalować, inna sprawdzi się w kuchni i łazience, inna w salonie, a jeszcze inna w przedpokoju. Ważny jest również jaki efekt chcemy uzyskać po malowaniu – ściany matowe, półmatowe czy z połyskiem.

Zazwyczaj bardziej opłaca się kupić farbę w większym opakowaniu. Tańszy jest też zakup gotowego produktu. Natomiast farby przygotowywane na zamówienie w mieszalniku mogą być droższe o 15-20% (mając jednak symbol konkretnego koloru farby, będziemy mogli ją dokupić później, jeśli zajdzie taka potrzeba), podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl.

Orientacyjny czas malowania

Fachowcy najczęściej w swoich ofertach podają, że pomalowanie ścian i sufitów w kawalerce zajmie około 1-2 dni, a mieszkania składającego się z dwóch pokoi, kuchni, korytarza i łazienki około 2-3 dni. Z kolei w trzypokojowym lokalu na te prace potrzeba co najmniej 3 dni.

Autor: Beata Zielińska

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ceny materiałów budowlanych w II 2025

Cytat “Stabilizacja dynamiki cen na krajowym rynku materiałów budowlanych wciąż ma się bardzo dobrze. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl w lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak to zdecydowanie za mało by mówić o jakimkolwiek przesileniu. Tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż nie uległ materializacji, jednak trudno sobie wyobrazić inny scenariusz już w przewidywalnej przyszłości.”

Przeczytaj więcej »

Umowa o dożywocie z osobą prywatną. Co po śmierci świadczeniodawcy?

Cytat “Co się stanie, gdy senior odda swoje mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią sąsiadowi, a ten nagle umrze? W Polsce aż 99% umów o dożywocie zawieranych jest między osobami prywatnymi. Zdarza się, że część świadczeń ustalana jest wtedy ustnie, bez wpisywania do kontraktu. Oto pytania, które pojawiają się wraz ze śmiercią przysłowiowego Pana Romka (czyli świadczeniodawcy). Po pierwsze: co stanie się z nieruchomością, której senior nie jest już właścicielem? Kto będzie wypłacał seniorowi świadczenia pieniężne? Czy spadkobiercy zmarłego będą do tego zobowiązani? A co jeśli Pan Romek nie miał spadkobierców, a mieszkanie przejmie gmina lub Skarb Państwa? Wreszcie: czy emeryt będzie mógł wciąż mieszkać w tym lokum? Na te pytania odpowiadamy wspólnie z Małgorzatą Rosińską, Kierowniczką Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.”

Przeczytaj więcej »