V Rada Naczelna Federacji PPRN 16 czerwca 2011 roku

W dniu 16 czerwca 2011 roku w Łodzi odbyła się V Sprawozdawcza Rada Naczelna Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości. Rada Naczelna to najwyższa władza Federacji PPRN. Podczas posiedzenia Władze Federacji Zarząd i Komisja Rewizyjna przedstawiły sprawozdania za ostatni rok działalności. W szczególności omawiana działania Federacji w sprawie obrony licencji pośredników, w sprawie zmiany standardów zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami, wydawania dzienników praktyk zawodowych. Federacja zakończyła rok bilansowy bardzo dobrym wynikiem finansowym. Rada Naczelna udzieliła Zarządowi i Komisji Rewizyjnej skwitowania.

Przyjęto w poczet członków Federacji kolejne stowarzyszenie rynku nieruchomości – Częstochowskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości. Częstochowskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości działa od 2002 roku – zrzesza zarządców nieruchomości. Witamy Koleżanki i Kolegów z Częstochowy.

Rada Naczelna w związku z rozpoczętym naborem kandydatów na ławników w sądach rejonowych i okręgowych zarekomendowała stowarzyszeniom członkowskim zgłaszanie kandydatur osób ze środowiska rynku nieruchomości. Ostateczny termin zgłaszania kandydatur 30 czerwca 2011 roku.

Rada Naczelna w związku ze znacznym wzrostem ilości organizacji członkowskich podjęła uchwałę o rozszerzeniu składu Zarządu z trzech do czterech osób. W głosowaniu tajnym wybrano na funkcje wiceprezydenta F PPRN Tomasza Błeszyńskiego.

Rada Naczelna przedyskutowała trudną sytuację przedsiębiorstw działających na rynku nieruchomości. Rada Naczelna zarekomendowała stowarzyszeniom członkowskim podjęcie działań mających na celu pomoc w przeformatowaniu działalności przedsiębiorstw rynku nieruchomości w szczególności poprzez oferowanie nowych usług i wykonywanie nowych zawodów. Wkrótce Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości przedstawi dla pierwszej grupy przedsiębiorców (około70 do 100) inicjatywę wejścia w nowe zawody uzupełniające dotychczasową działalność.

Potwierdzono konieczność rozwoju Federacji jako wspólnoty równych organizacji rynku nieruchomości – bez względu jakie zawody reprezentują i bez względu na ich liczebność. Potwierdzono rolę Federacji jako środka przekazu problemów środowiska na płaszczyznę ogólnopolską, jako płaszczyznę dyskusji przyjaznych sobie środowisk, potwierdzono wolę utrzymania Federacji bez zbędnej i kosztownej biurokracji. Podkreślano, że rolą Federacji jest zapewnienie wsparcia ideowego i programowego dla środowiska.

Rada Naczelna przedyskutowała zadania Federacji na 2011 rok. Kolejne posiedzenie Rady Naczelnej planowane na koniec 2011 roku

Zarząd Federacji zatwierdził kandydaturę Piotra Jakubczyka na funkcję Kierownika Biura Interwencyjno Prawnego F PPRN. Dotychczasowy Kierownik Biura Jaromir Rajzer będzie zajmował się istotnymi kwestiami  legislacji z zakresu rynku nieruchomości.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »