Mikhail Pavstyuk on Unsplash
0- “Mam takie wrażenie, że zmiany prawa mogliby aktualnie omawiać komentatorzy sportowi, tyle w tym dynamiki.” – napisał jeden z członków facebookowej grupy zrzeszającej pośredników i pracowników branży nieruchomości o kolejnych zmianach dotyczących najmu krótkoterminowego tuż po ogłoszeniu prawa w Dzienniku Ustaw. Trudno mu się dziwić.
Tak było kilkanaście godzin temu
“Sytuacja jest dynamiczna” można by rzec, ale tempo, z jakim się uchwala nowe przepisy, jest zawrotne. Już 14 marca (dwa dni po ogłoszeniu pierwszych restrykcji w poruszaniu się) minister zdrowia zakazał najmu krótkoterminowego na terenie kraju. Następnie decyzja ta została uchylona przez ministerstwo rozwoju 24 marca.
Wszystko po to, by chwilę później znowu znacznie ograniczyć najem, We wtorek, 31 marca premier ogłosił, że od 2 kwietnia zamknięte zostaną hotele i miejsca oferujące wynajem krótkoterminowy. Wyjątkiem ma być udostępnianie lokali pod kwarantanne.
– “Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.” – mogliśmy przeczytać na oficjalnej stronie rządowej dotyczącej koronawirusa.
Nowe przepisy
Jeden z przepisów dotyczył przymusowego wymeldowania gości do 2 kwietnia br. (czwartek). Ale to już nie jest aktualne. Według nowego rozporządzenia, udostępnionego w Dzienniku Ustaw pierwszego kwietnia tego roku, pobyt gości w hotelach oraz innych miejscach noclegowych może zostać dokończony jeżeli rozpoczął się przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca.
Ponadto, nowe rozporządzenie szczegółowo określa, kto może korzystać z hoteli i innych miejsc noclegowych w tym z mieszkań działających na zasadzie wynajmu krótkoterminowego. Lokale mogą być otwarte tylko i wyłącznie dla:
- osób w kwarantannie lub izolacji,
- personelu medycznego,
- osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),
- osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.
Źródło: gov.pl
Autor:Beata Zielińska
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu