“Uciecha” gościła nawet filmowe festiwale. Dziś kino wygląda jak z horroru

Przez kilkadziesiąt lat przychodziły tu tłumy, budynek tętnił życiem. Dziś kino “Uciecha” w Czeladzi jest budynkiem-widmem. Jak wyglądają niszczejące od dekad pomieszczenia? Wiemy to dzięki grupie aktywistów, których pasjonują opuszczone budowle.

Urbex-Teams

W Czeladzi na Śląsku znajduje się wyjątkowy budynek, w którym przez dziesięciolecia działało kino. Miejsce odwiedzili aktywiści z grup Forgotten Urbex Polska i Urbex-Teams. Uchwycili na zdjęciach zniszczone wnętrza – połamane fotele, pordzewiałe sprzęty i zdewastowane przez wandali ściany.

Kino 'Uciecha'Kino ‘Uciecha’ Forgotten Urbex Polska

Zabytek liczący dziewięćdziesiąt lat był siedzibą straży pożarnej. Oprócz remizy mieściło się tu prywatne mieszkanie, sala do ćwiczeń i pomieszczenia biurowe, a także restauracja. I kino, chociaż na początku swojej działalności nosiło inną nazwę. “Czary” uruchomiono w roku 1930. Widownia pomieścić mogła 500 osób.

Kino 'Uciecha'Kino ‘Uciecha’ Forgotten Urbex Polska

Lokal po wojnie zmienił nazwę na znaną do dziś “Uciechę”. Regularne seanse, a nawet festiwale, obywały się tu do końca lat 90. Na zdjęciach wykonanych przez grupę Urbex widać ślad dawnych czasów – tablicę z okazji przeglądu kina radzieckiego w roku 1965.

Kino 'Uciecha'Kino ‘Uciecha’ Forgotten Urbex Polska

Zabytkowy budynek dziś nie pełni już dawnej funkcji. Od niemal 20 lat czekał na remont.

Kino 'Uciecha'Kino ‘Uciecha’ Forgotten Urbex Polska

Miasto rozpisało nawet przetarg, by wyłonić wykonawcę prac. Ostatecznie jednak “Uciecha” podzieliła los wielu innych kin w Polsce – przegrała walkę o widza z oferującymi większy repertuar multipleksami.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Copywriting dla agentów nieruchomości. Skuteczne zasady pisania

Copywriting to sztuka tworzenia tekstów, które sprzedają. Dla agentów nieruchomości skuteczny copywriting jest nieocenionym narzędziem, które może znacząco zwiększyć zainteresowanie ofertą, przyciągnąć potencjalnych klientów i przyspieszyć proces sprzedaży. Praktyczne wskazówki, które sprawią, że ogłoszenia będą wyróżniać się na tle konkurencji, daje Anna Ledwoń-Blacha.

Przeczytaj więcej »

Przygotuj czerwoną teczkę. Prawniczka podpowiada sposób na uporządkowanie i zabezpieczenie majątku dla bliskich

Cytat “Wiele osób przez lata gromadzi oszczędności i inne aktywa w różnych instytucjach finansowych, takich jak banki, fundusze inwestycyjne, rachunki maklerskie czy polisy ubezpieczeniowe. Po śmierci właściciela dostęp do tych środków może wymagać podjęcia dodatkowych działań, zwłaszcza jeśli spadkobiercy nie posiadają pełnej wiedzy o istniejących aktywach. Instytucje finansowe nie mają obowiązku informowania o aktywach zmarłego, dlatego zdarza się, że środki te pozostają na nieaktywnych rachunkach przez lata. Aby uporządkować sprawy finansowe i ułatwić bliskim dostęp do istotnych informacji, warto przygotować tzw. czerwoną teczkę. “

Przeczytaj więcej »