“Uciecha” gościła nawet filmowe festiwale. Dziś kino wygląda jak z horroru

Przez kilkadziesiąt lat przychodziły tu tłumy, budynek tętnił życiem. Dziś kino “Uciecha” w Czeladzi jest budynkiem-widmem. Jak wyglądają niszczejące od dekad pomieszczenia? Wiemy to dzięki grupie aktywistów, których pasjonują opuszczone budowle.

Urbex-Teams

W Czeladzi na Śląsku znajduje się wyjątkowy budynek, w którym przez dziesięciolecia działało kino. Miejsce odwiedzili aktywiści z grup Forgotten Urbex Polska i Urbex-Teams. Uchwycili na zdjęciach zniszczone wnętrza – połamane fotele, pordzewiałe sprzęty i zdewastowane przez wandali ściany.

Kino 'Uciecha'Kino ‘Uciecha’ Forgotten Urbex Polska

Zabytek liczący dziewięćdziesiąt lat był siedzibą straży pożarnej. Oprócz remizy mieściło się tu prywatne mieszkanie, sala do ćwiczeń i pomieszczenia biurowe, a także restauracja. I kino, chociaż na początku swojej działalności nosiło inną nazwę. “Czary” uruchomiono w roku 1930. Widownia pomieścić mogła 500 osób.

Kino 'Uciecha'Kino ‘Uciecha’ Forgotten Urbex Polska

Lokal po wojnie zmienił nazwę na znaną do dziś “Uciechę”. Regularne seanse, a nawet festiwale, obywały się tu do końca lat 90. Na zdjęciach wykonanych przez grupę Urbex widać ślad dawnych czasów – tablicę z okazji przeglądu kina radzieckiego w roku 1965.

Kino 'Uciecha'Kino ‘Uciecha’ Forgotten Urbex Polska

Zabytkowy budynek dziś nie pełni już dawnej funkcji. Od niemal 20 lat czekał na remont.

Kino 'Uciecha'Kino ‘Uciecha’ Forgotten Urbex Polska

Miasto rozpisało nawet przetarg, by wyłonić wykonawcę prac. Ostatecznie jednak “Uciecha” podzieliła los wielu innych kin w Polsce – przegrała walkę o widza z oferującymi większy repertuar multipleksami.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »