Uchwała w sprawie wyłączenia najmu okazjonalnego z ustawy o ochronie praw lokatorów.

Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości w trosce o unormowanie rynku najmów w Polsce apeluje do Rządu RP o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie nowelizacji Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów, Mieszkaniowym Zasobie Gminy i o Zmianie Kodeksu Cywilnego w zakresie wyłączenia spod jej regulacji najmu dokonywanego przez prywatnych właścicieli nieruchomości, zwanego też najmem “okazjonalnym” lub “doraźnym”.

Związanie ustawą tej grupy osób faktycznie pogarsza sytuację najemców sprowadzając najem do “szarej strefy” i dodatkowo zubaża przychody budżetowe. Poddanie najmu dokonywanego przez prywatnych właścicieli nieruchomości regulacjom kodeksu cywilnego zabezpieczy w sposób sprawdzony i dostateczny prawa lokatorów (najemców) oraz właścicieli nieruchomości(wynajmujących) przywracając równocześnie funkcjonowanie tego segmentu rynku nieruchomości w zdrowym klimacie wolnorynkowej gospodarki.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »