Uchwała w sprawie wyłączenia najmu okazjonalnego z ustawy o ochronie praw lokatorów.

Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości w trosce o unormowanie rynku najmów w Polsce apeluje do Rządu RP o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie nowelizacji Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów, Mieszkaniowym Zasobie Gminy i o Zmianie Kodeksu Cywilnego w zakresie wyłączenia spod jej regulacji najmu dokonywanego przez prywatnych właścicieli nieruchomości, zwanego też najmem “okazjonalnym” lub “doraźnym”.

Związanie ustawą tej grupy osób faktycznie pogarsza sytuację najemców sprowadzając najem do “szarej strefy” i dodatkowo zubaża przychody budżetowe. Poddanie najmu dokonywanego przez prywatnych właścicieli nieruchomości regulacjom kodeksu cywilnego zabezpieczy w sposób sprawdzony i dostateczny prawa lokatorów (najemców) oraz właścicieli nieruchomości(wynajmujących) przywracając równocześnie funkcjonowanie tego segmentu rynku nieruchomości w zdrowym klimacie wolnorynkowej gospodarki.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Działka w spadku lub darowiźnie czy sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy? Jakie obowiązują podatki i co jest korzystniejsze?

Cytat “Wielu właścicieli gruntów traktuje nieruchomości jako inwestycję, która z czasem zyskuje na wartości. Działka kojarzy się z bezpieczeństwem, stabilnością i możliwością zysku przy sprzedaży. Rzadziej myśli się jednak o tym, że posiadanie ziemi to także szereg obowiązków prawnych i finansowych, które mogą zaskoczyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzą spadki, darowizny czy podziały nieruchomości. Brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do kosztów, które niekiedy sięgają nawet 64% wartości sprzedawanego gruntu, a także do obowiązku zapłaty 19% podatku dochodowego czy 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.”

Przeczytaj więcej »