Uchwała Rady Naczelnej Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości „W sprawie utrzymania kwalifikacji zawodowych na rynku nieruchomości dla ochrony konsumentów.” z dnia 15 marca 2012 roku

Uchwała Rady Naczelnej

Federacji  Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

„W sprawie utrzymania kwalifikacji zawodowych na rynku nieruchomości dla ochrony konsumentów.”

z dnia 15 marca 2012 roku

Rada Naczelna Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości zebrana na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 15 marca 2012 roku w Łodzi z niepokojem przyjmuje informacje o zamiarach Rządu w zakresie deregulacji zawodów rynku nieruchomości.  

Rada Naczelna uważa, że projekt Pana Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina jest zapowiedzią zniszczenia dorobku intelektualnego Polski w zakresie rynku nieruchomości.

Rada Naczelna stwierdza brak merytorycznych podstaw do tak drastycznego kroku. Rada Naczelna uważa, że polityczne korzyści władzy wzięły prymat nad potrzebą społeczną, czytelnych reguł na rynku nieruchomości, nad potrzebą ochrony konsumentów – zwykłych obywateli naszego kraju.

 Rada Naczelna podkreśla, że uprawnienia i  licencje zawodowe nie ograniczają działalności gospodarczej bowiem może ją wykonywać każdy zainteresowany o ile w interesie ochrony konsumentów specjalistyczne czynności pośrednictwa, zarządzania, rzeczoznawstwa majątkowego  będą wykonywane przez kompetentnych specjalistów. Uprawnienia zawodowe i licencje to nie koncesje na działalność gospodarczą – ta jest bowiem nieograniczana, stanowią jedynie potwierdzenie uzyskanej wiedzy. Nasze przekonanie potwierdził Trybunał Konstytucyjny w opinii, którego w przypadku licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami należy ją traktować jedynie jako wymóg, a nie ograniczenie, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Rada Naczelna uznaje, że proponowana deregulacja prowadzi do niekompetencji, do sytuacji, że w sprawach rynku nieruchomości, w sprawach dotyczących dorobku życiowego obywateli naszego kraju będą mogły funkcjonować osoby bez stosownej wiedzy, niezbędnej przy tak skomplikowanej materii prawnej i technicznej.

Rada Naczelna uważa, że dzięki dotychczasowemu wysiłkowi edukacyjnemu i finansowemu osób wykonujących zawody rynku nieruchomości Polska „dorobiła” się przez okres blisko 14 lat funkcjonowania ustawy o gospodarce nieruchomościami około 50 tysięcznej rzeszy wykształconych pośredników, zarządców i rzeczoznawców majątkowych.

Rada Naczelna uznaje, że arbitralne i nieprzemyślane działania Rządu pozbawiają osoby, które zdobyły wykształcenie specjalistyczne owoców pracy a Państwo Polskie próbuje je oszukać. Rada Naczelna akcentuje, że na edukację w ramach zdobywania niezbędnej wiedzy osoby te wydały blisko pół miliarda złotych – pieniądze te zostaną zmarnotrawione przez polski Rząd.

Rada Naczelna wyraża zdecydowany sprzeciw wobec postępowania Rządu wobec aktualnie studiujących na różnych uczelniach wielu tysięcy młodych obywateli czekających na upragnione świadectwa ukończenia studiów w zakresie zawodów rynku nieruchomości. Dotyczy to także kilku tysięcy osób odbywających praktyki zawodowe. Nie da się wytłumaczyć tym ludziom, że polskie prawo jest rozumne i racjonalne kiedy likwiduje się cel ich edukacji.

Rada Naczelna sprzeciwia się obniżaniu standardów obsługi konsumentów na rynku nieruchomości. System kompetencji zawodowych na rynku nieruchomości, to również system przestrzegania standardów zawodowych i ich weryfikacji poprzez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej. Likwidacja wymogu kompetencji to ponowne dopuszczenie do wykonywania zawodów rynku nieruchomości osób, które za łamanie standardów obsługi klientów pozbawione zostały uprawnień.

Rada Naczelna sprzeciwia się dotychczasowej procedurze tworzenia projektu prawa deregulacyjnego. Projekt ustawy nie jest realnie konsultowany ze społeczeństwem a także z przedstawicielami środowisk rynku nieruchomości. Wymiana informacji ze społeczeństwem oraz organizacjami pozarządowymi odbywa się jedynie za pośrednictwem mediów. Nie istnieje żadna realna formuła wymiany poglądów i argumentów merytorycznych.

Rada Naczelna oczekuje od Rządu przejrzystości w określeniu przyczyn i podmiotów dla których w tak drastyczny sposób pozbawia się konsumentów kompetentnej opieki na rynku nieruchomości. Odnosimy wrażenie, że eliminacja wymogów wiedzy przy świadczeniu usług na rynku nieruchomości  dokonywana jest na polityczne zamówienie. Dlaczego siły nie reprezentatywne dla rynku nieruchomości pod pozorem likwidacji ograniczeń w działalności gospodarczej na tym rynku chcą likwidować polską działalność gospodarczą zawodów rynku nieruchomości?

Rada Naczelna stanowczo żąda faktycznych konsultacji społecznych i uwzględnienia przedstawicieli naszych organizacji w konsultacjach międzyresortowych i legislacyjnych w pracach nad projektem ustawy.

Rada Naczelna wzywa środowisko rynku nieruchomości do podejmowania działań w obronie kwalifikacji zawodowych na rynku nieruchomości dla ochrony konsumentów w tym także do licznego udziału w manifestacji.

 

Podjęto dnia 15 marca 2012 roku w Łodzi na Nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Naczelnej Federacji  Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Nowoczesne technologie w prezentacji ofert

Jakie są możliwości pośredników w zakresie prezentacji nieruchomości online? Co jest popularne, co się sprawdza i kiedy, czy rachunek kosztów się zgadza z korzyściami, jakie płyną ze wzbogacania ofert w multimedialne elementy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi oglądając rozmowę Dominiki Mikulskiej z Nieruchomosci-online.pl i Agnieszki Szałęgi-Gazdy.

Przeczytaj więcej »

O ile deweloper może podnieść cenę mieszkania i inne historie. Oto lektura obowiązkowa dla kupujących nieruchomość

Cytat “Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską z 2021 roku (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) firma deweloperska jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie w budowie ma przedstawić klientowi prospekt informacyjny dotyczący całej inwestycji, jak i konkretnej nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »