Trudne sprawy prawne w nieruchomościach

Trudne sprawy prawne w nieruchomościach

Jak sprawdzić czy hipoteka jest obciążona? Co to jest służebność przesyłu? I kiedy rzeczywiście musisz zapłacić karę umowną? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na choć jedno z powyższych pytań, to koniecznie przeczytaj ten tekst. Każda nieruchomość może kryć tajemnicę, której nie zobaczysz na pierwszy rzut oka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak skomplikowane sa transakcje nieruchomości
  • jakie zagadnienia najczęściej pośrednicy nieruchomości kosultuja z prawnikami
  • dlaczego warto skorzystać z usług posrednika

Duże pieniądze, duże problemy

Zupełnie jak z dziećmi – po prostu trzeba bardzo uważać i zaufać. Ale komu? Gdy jesteś chory sam recepty sobie nie wypiszesz, trzeba iść do lekarza. Podobnie jest z nieruchomościami, tutaj tak jak ze zdrowiem, nie warto ryzykować. Każda nieruchomość jest inna, a to że przeczytałaś/eś kilka poradników, nie da Ci obeznania w rynku i pewności w podejmowanych krokach. Czy warto ryzykować tak duże pieniądze?

Praktyk i pasjonat nieruchomości

Przeprowadzenie setki transakcji, z setkami klientów sprawia, że pośrednik nieruchomości jest ekspertem w swojej dziedzinie i właśnie do niego warto się zwrócić. Pośrednik nieruchomości ma szeroką wiedzę w zakresie sprzedaży i zakupu nieruchomości oraz sieć kontaktów. Wie także, co i gdzie sprawdzić, gdzie zapytać i jak negocjować. Z naszych wywiadów z biurami nieruchomości wynika, że nawet kilka razy w tygodniu zasięgają porad prawnych, aby transakcja przebiegła bezpiecznie i dać pewną i wyczerpującą odpowiedź klientowi.  Poniżej kilka zagadnień, którymi zajmują się w swojej codziennej pracy. :

– umowy pośrednictwa nieruchomości, w szczególności umowy deweloperskie,

– klauzule niedozwolone, w szczególności klauzula wyłączności

– zniesienie współwłasności

– podział majątku spadkowego

– kary umowne

– opóźnienie dewelopera w przeniesieniu własności

– sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką

– wpisy w dziale III ksiąg wieczystych dot. wieczystego użytkowania

– służebność przesyłu

– nieuregulowana lub nieaktualna księga wieczysta

– sprzedaż nieruchomości bez księgi wieczystej

– spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

– zaświadczenie o stanie prawnym nieruchomości

– podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od daty nabycia

– umowa darowizny mieszkania

– sprzedaż nieruchomości z zajęciem komorniczym

 

Pewność i bezpieczeństwo zakupu i sprzedaży nieruchomości

Biorąc udział w transakcji na rynku nieruchomości wiesz, że w grę wchodzą duże pieniądze. Często są to oszczędności życia lub zakup na wieloletni kredyt. Bardzo ważne jest to, by sprawdzić każdy szczegół. Bo diabeł często tkwi w szczegółach, a to właśnie je jest w stanie dla Ciebie wychwycić pośrednik nieruchomości, który jest profesjonalistą w swoim fachu. Bo chyba nie chcesz kupić nieruchomości z niespodzianką prawną lub finansową.

 

Pamiętaj również, że każdy pośrednik i deweloper ma wiedzę na tematy prawne w zakresie nieruchomości,ponieważ to praktycy. Swoją wiedzę pogłębiają na licznych szkoleniach oraz zapoznając się z wszystkimi zmianami w przepisach, które mają miejsce, by w każdej chwili być na bieżąco. Wszyscy pośrednicy i deweloperzy współpracujący z Otodom mają również możliwość szybkich konsultacji prawnych z dużym rabatem, co jeszcze daje jeszcze więcej możliwości oraz zwiększa bezpieczeństwo Waszej transakcji.

Autor: otodom

Link do artykułu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »