Trochę hotel, trochę biwak. Glamping, czyli luksus na łonie natury

Glamping to zbitka dwóch słów – “glamour” i “camping”. Te dwa pozornie przeciwne elementy od paru lat tworzą ciekawą propozycję w branży turystycznej i nieruchomościowej.

Termin glampingu pierwszy raz został użyty w 2005 roku, ale ta forma turystyki nabiera rozpędu od mniej więcej 2015 roku, gdy zostały otwarte największe serwisy polecające tę formę wypoczynku, takie jak glampinghub.com.
Biwak a glamping

Glamping stawia na wyciszenie, oderwanie od internetu i bliskość natury. Można by powiedzieć, że to turystyka w rytmie slowlife.

Ale jest też drugie oblicze. Miejsca oferujące glamping muszą oferować także luksusy, takie jak wygodne miejsce do spania, dobrze wyposażoną łazienkę. Bywa, że niektóre z obiektów oferują nawet posiłki i inne hotelowe udogodnienia dostosowane rzecz jasna do warunków. Glamping jest też dla osób, które do tej pory unikały oferty hotelowej typu all inclusive, gdyż pobyt łączy się nie tylko ze spokojem, ale również pracą nad sobą oraz poznawaniem okolicznej kultury. – Dotyczy to zarówno bliskości z naturą, jak i oferty warsztatów, spa z naturalnymi kosmetykami czy promocji lokalnej żywności, czyli dbania o zdrowie – Agata Swornowska, założycielka i przewodnicząca rady nadzorczej One Energy SA, firmy koncentrującej się na zrównoważonym rozwoju, projektowaniu i tworzeniu innowacyjnych produktów.

Ekskluzywnie urządzony camperEkskluzywnie urządzony camper zdjęcie ofertowe / glampinghub.com

Istotną różnicą jest również fakt, że pobyt w danym miejscu ma być formą przeżycia, którego trudno doświadczyć w jednym z sieciowych hoteli (z wyjątkiem hoteli butikowych). Obiekty wykorzystywane do nocowania muszą być oryginalne i oferować coś niespotykanego na co dzień. Przykładów jest wiele – może znaleźć domy w jaskini, na wodzie, namioty indiańskie bądź igloo.

Zobacz OKAZJE CENOWE mieszkań na sprzedaż.

Powszechną praktyka jest tworzenie specjalnych ofert dla konkretnej grupy osób. Na jednym z popularnych w Polsce serwisów z ofertami glampingu (slowhop.com) propozycje są podzielone na takie kategorie jak na przykład miejsca dla wielbicieli książek, tylko dla dorosłych czy dla miłośników wanny.

Oczywiście, taka forma wypoczynku nie jest dla każdego. Z oferty ośrodków skorzystają osoby o konkretnych oczekiwania dotyczących urlopu.

Glamping w Polsce

W Polsce również można odpoczywać glampingowo i choć oferta miejsc jest dużo mniejsza niż hotelowa, to warto tam zajrzeć, bo można znaleźć i okazje i wyjątkowe obiekty. Niektóre z tych miejsc można też znaleźć na serwisach takich jak AirBnB oraz Booking.

Co możemy znaleźć w Polsce? Namioty sferyczne z łazienką i widokiem na góry – są. Jurta na pomorzu wraz z sauną, w sam raz na wyjazd bez dzieci – jest. Namiot bańka niedaleko Łodzi, nad niewielkim jeziorkiem wyposażona w teleskop do podziwiania gwiazd – jest.

Ceny w Polsce są bardzo zróżnicowane, ponieważ w ofertach są luksusowe namioty oraz całe wille w ustronnych miejscach. Najtańsze znalezione ogłoszenie to 70 zł/os. za dobę w drewnianym domku na uboczu w Bieszczadach, gdzie można otrzymać całodobowe wyżywienie (wegetariańskie, wegańskie, dla alergików) z lokalnych produktów. Jedna z droższych znalezionych ofert to już wydatek 600 zł za pokój w eleganckim dworku, który znajduje się w sercu parku krajobrazowego.

Inwestycje w glamping

Glamping przykuwa uwagę inwestorów, którzy szukają pomysłów na lokowanie pieniędzy. Wśród ostatnich typów inwestycji, które przynoszą wymierny zysk wymienia się głównie najem krótkoterminowy (oferowany np. przez AirBnB), condohotele oraz prywatne akademiki. Teraz dołączają do tego również obiekty glampingowe.

Inwestycja Wypoczynek Blisko NaturyInwestycja Wypoczynek Blisko Natury materiały prasowe

Pierwsze sygnały dotyczące inwestowania w ten rodzaj nieruchomości płyną już z rynku. – Postanowiliśmy w ramach jednego projektu połączyć glamping, którego główną ideą jest wypoczynek blisko natury z popularnością turystyki well-being. Średnia stopa dywidendy wyniesie 14,65%, a szacowany okres to 15 lat. W naszym projekcie znajdzie się 10 kopuł mieszkalnych z tarasem oraz 1 kopuła użytkowa. W osadzie będą odbywać się warsztaty, zajęcia z jogi. Znajdzie się także strefa wspólna, tzw coliving oraz naturalne SPA – dodaje Karol Król, prezes zarządu One Energy SA.

źródło:

Autor: Bartłomiej Baranowski

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »