Taki widok z okna swojego domu w Polsce jest niemożliwy – dlaczego nie wolno budować na wybrzeżu

Taki widok z okna swojego domu w Polsce jest niemożliwy – dlaczego nie wolno budować na wybrzeżu

Wiele ekskluzywnych posiadłości w USA znajduje się blisko linii brzegowej. Dzięki temu z okien salonu rozpościera się widok na bezkres oceanu. Czy w Polsce również można budować nad morzem?
Nad samą linią brzegową budynki można spotkać w wielu krajach Europy – w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii. W Polsce budynki nadmorskie znajdują się w dużej odległości od linii brzegowej. Dlaczego? 

Budowa domu
To czy budynek można postawić w danym miejscu regulują rozmaite przepisy. Pierwszych wskazówek powinniśmy szukać przede wszystkim w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego. Plan powinien być dostępny na stronach internetowych urzędu gminy właściwego dla określonej lokalizacji.

Jeżeli plan nie jest ustalony to należy poszukać Miejscowego Stadium Uwarunkowań. A następnie przygotować Warunki Zabudowy, czyli tzw. WZ-kę. Niestety w przypadku terenów przy morzu nie jest to wcale takie proste.

Nie do przeskoczenia
Głównym hamulcem uniemożliwiającym budowanie nad polskim morzem jest przepis ustalony przez wojewodę dotyczący ochrony przyrody.

…w parku krajobrazowym może być wprowadzony zakaz budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 metrów od linii brzegów rzek, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych.
– mówi Ustawa z 2004 o Ochronie Przyrody.

Natomiast w przypadku brzegów klifowych oraz w pasie technicznym brzegu morskiego zakaz ten może obejmować pas aż 200 metrów.

Trzeba wiedzieć, że praktycznie cały pas wybrzeża jest parkiem narodowym, parkiem krajobrazowym bądź obszarem chronionym rezerwatu. Nie dotyczy on tak naprawdę jedynie portów morskich w największych miejscowościach.

Wyjątek
Istnieje jednak możliwość budowy w określonych przypadkach. Ta możliwość to budowanie obiektów służących turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej, czyli głównie w przypadku działalności gospodarczej.

Jeżeli do tej pory oglądając filmy z USA marzyliście o dużej willi nad morzem to możecie o tym pomyśle zapomnieć. Z drugiej strony, jest to wentyl bezpieczeństwa, ponieważ Polska nie dysponuje tak długim wybrzeżem jak Stany czy chociażby Hiszpania. Łatwo się domyślić, że gdyby nie te restrykcyjne przepisy bardzo duża część wybrzeża zostałaby zabudowana marnej jakości budynkami.

Źródło: prawo.sejm.gov.pl
Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »

Marzec 2025 to kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych

Cytat “Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.”

Przeczytaj więcej »