Taki widok z okna swojego domu w Polsce jest niemożliwy – dlaczego nie wolno budować na wybrzeżu

Taki widok z okna swojego domu w Polsce jest niemożliwy – dlaczego nie wolno budować na wybrzeżu

Wiele ekskluzywnych posiadłości w USA znajduje się blisko linii brzegowej. Dzięki temu z okien salonu rozpościera się widok na bezkres oceanu. Czy w Polsce również można budować nad morzem?
Nad samą linią brzegową budynki można spotkać w wielu krajach Europy – w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii. W Polsce budynki nadmorskie znajdują się w dużej odległości od linii brzegowej. Dlaczego? 

Budowa domu
To czy budynek można postawić w danym miejscu regulują rozmaite przepisy. Pierwszych wskazówek powinniśmy szukać przede wszystkim w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego. Plan powinien być dostępny na stronach internetowych urzędu gminy właściwego dla określonej lokalizacji.

Jeżeli plan nie jest ustalony to należy poszukać Miejscowego Stadium Uwarunkowań. A następnie przygotować Warunki Zabudowy, czyli tzw. WZ-kę. Niestety w przypadku terenów przy morzu nie jest to wcale takie proste.

Nie do przeskoczenia
Głównym hamulcem uniemożliwiającym budowanie nad polskim morzem jest przepis ustalony przez wojewodę dotyczący ochrony przyrody.

…w parku krajobrazowym może być wprowadzony zakaz budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 metrów od linii brzegów rzek, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych.
– mówi Ustawa z 2004 o Ochronie Przyrody.

Natomiast w przypadku brzegów klifowych oraz w pasie technicznym brzegu morskiego zakaz ten może obejmować pas aż 200 metrów.

Trzeba wiedzieć, że praktycznie cały pas wybrzeża jest parkiem narodowym, parkiem krajobrazowym bądź obszarem chronionym rezerwatu. Nie dotyczy on tak naprawdę jedynie portów morskich w największych miejscowościach.

Wyjątek
Istnieje jednak możliwość budowy w określonych przypadkach. Ta możliwość to budowanie obiektów służących turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej, czyli głównie w przypadku działalności gospodarczej.

Jeżeli do tej pory oglądając filmy z USA marzyliście o dużej willi nad morzem to możecie o tym pomyśle zapomnieć. Z drugiej strony, jest to wentyl bezpieczeństwa, ponieważ Polska nie dysponuje tak długim wybrzeżem jak Stany czy chociażby Hiszpania. Łatwo się domyślić, że gdyby nie te restrykcyjne przepisy bardzo duża część wybrzeża zostałaby zabudowana marnej jakości budynkami.

Źródło: prawo.sejm.gov.pl
Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »