Ta spalona ruina kosztowała prawie milion dolarów. I się sprzedała! Ceny nieruchomości w USA szaleją

Niewiele, ponad 500 metrów kwadratowych powierzchni. Sam dom posiada ledwie 99 metrów. A został sprzedany za cenę, która nie mieści się w głowie. Nawet jak na standardy amerykańskie jest to duża kwota.

Niewielka działka, oddalona nieco od centrum miasta San Jose. Znajduje się na niej malutki domek, który czasy świetności ma już dawno za sobą. Mimo to, został sprzedany za wysoką cenę.

Ruina sprzedana

Działka znajdująca się pod adresem 1375 Bird Avenue to niewielki skrawek gruntu o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Znajdujący się na niej dom to tak naprawdę ruina, a w zasadzie pogorzelisko. Budynek spłonął w pożarze dwa lata temu.

 

Mimo tych niezachęcających warunków działka z domem została sprzedana za 938 tysięcy dolarów, czyli około 3,3 miliona złotych. Jak podaje serwis Zillow, cena gruntu w tym rejonie San Jose wzrosła o 25 procent TYLKO w ciągu 12 miesięcy.

 

Rosnąca cena nieruchomości jest trendem dotykającym nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale wszystkich krajów zachodnich oraz rynków wschodzących. Dodatkowo działka znajduje się w rejonie Doliny Krzemowej, gdzie swoje siedziby mają najważniejsze firmy branży high-tech takie jak: Apple, Adobe, Facebook, eBay czy Google.

 

Dobre nastroje na amerykańskim rynku 

Rynek nieruchomości w Stanach różni się znacząco od tego w Europie, a zwłaszcza w Polsce. Inne są przepisy oraz zupełnie inne są także ceny. Milion dolarów za dom na dalekich przedmieściach to zupełnie normalna cena.

 

Rynek w Stanach pędzi jak oszalały, a ceny za nieruchomości rosną. Tak mówią badania przeprowadzone przez Gallup. Wynika z niego, że 64 procent dorosłych amerykanów spodziewa się wzrostu cen nieruchomości. To sytuacja bardzo podobna do tej z lat 2005-07, gdy poziom optymizmu amerykanów sięgał 70 procent. Dwa lata później pękła bańka spekulacyjna i z dużą siłą uderzył kryzys gospodarczy spowodowany między innymi windowaniem cen nieruchomości.

 

Mediana cen nieruchomości wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat o niemal 20 procent. W Polce również nastąpił wzrost – średnio o 13 procent w tej samej skali. Amerykanie “rzucili” się na nieruchomości jako dobry zasób inwestycyjny, a to spowodowało wzrost cen. Bardzo podobna sytuacja jest również w naszym kraju, lecz na mniejszą skalę.

 

Źródło: Zillow.com

Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej: http://www.domiporta.pl/poradnik/7,127351,23378888,zgadnij-ile-kosztowal-ten-dom-rynek-nieruchomosci-rozgrzany.html

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »

Marzec 2025 to kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych

Cytat “Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.”

Przeczytaj więcej »