Szukamy działek i domów, mniejszy zapał do zakupu mieszkań

Na przełomie kwietnia i maja w serwisach ogłoszeniowych nieruchomości pojawił się nowy trend. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy oraz działki,

Epidemia koronawirusa mocno przewartościowała wiele aspektów naszego życia, m.in. to, czego szukamy w nieruchomościach. Pytanie, czy jest to chwilowa zmiana, czy stały trend, pozostaje otwarte.

Szukamy domów, mieszkania tracą znaczenie

By uzyskać jak najbardziej miarodajny wynik, porównaliśmy liczbę odsłon na poszczególnych kategoriach serwisu domiporta.pl w czerwcu br. oraz w analogicznym okresie rok temu. Tak przygotowane dane przedstawiają ciekawe wnioski.

domiporta.pl

Jak wynika z danych serwisu domiporta.pl, liczba odsłon na kategorii “mieszkanie” spadła w czerwcu o prawie 20 procent, licząc rok do roku. Na brak zainteresowania zakupem mieszkania wpływa wiele czynników. Począwszy od trudności z uzyskaniem kredytu, poprzez niepewność na rynku pracy, na braku wkładu własnego skończywszy.

Ale pozostałe najpopularniejsze kategorie, ogłoszenia o sprzedaży domów czy działek, zyskują na popularności. Szczególnym zainteresowaniem – jak widać powyżej – cieszy się zwłaszcza kategoria “działki”.

Polacy kombinują, jak mogą

Bardzo ciekawie wygląda również zestawienie wyników dla poszczególnych kategorii z zakresu działek. Po rozbiciu na  typy działek widać wyraźnie, że rośnie zwłaszcza zainteresowanie działkami rolnymi i leśnymi. Spada zainteresowanie działkami rekreacyjnymi.

domiporta.pl

Z czego mogą wynikać powyższe wyniki? Trudno ostatecznie wyrokować, ale być może działki rekreacyjne odstraszyły potencjalnych kupców szybko rosnącymi cenami oraz ograniczeniami. Działka rekreacyjna najczęściej nie jest duża i często jest ujęta w planach zagospodarowania przestrzennego, co utrudnia jej przekształcenie w działkę budowlaną.

Ten problem natomiast nie dotyczy działek rolnych i leśnych, które bywają nie tylko dużo tańsze niż budowlane i rekreacyjne, ale i proces przekształcenia ich jest łatwiejszy niż w przypadku tych drugich.

Czy to jest stała tendencja, trudno przewidzieć. Nie od dziś wiadomo, że Polacy cenią sobie niezależność i większość z nas mieszka w nieruchomościach własnościowych. Jeżeli obecna sytuacja będzie się utrzymywać dłużej, przybędzie w Polsce domów jednorodzinnych w kolejnych latach.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »