Szczury w mieszkaniu – gdzie zgłosić?
Obowiązek utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie higienicznym i sanitarnym spoczywa na właścicielu lub zarządcy danego budynku. Dotyczy to także zapobiegania i eliminowania insektów i gryzoni, które mogą być źródłem chorób (zgodnie z art. 22, ust. 1 z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Dz.U. z 2013 r. poz. 947 ze zm.).
Warto jednak wiedzieć o tym, że obowiązek ten dotyczy wyłącznie części wspólnych budynku, czyli klatek schodowych, piwnic, zsypów, korytarzy, wspólnych suszarni i składzików. Zatem, jeśli szczur pojawi się w naszym mieszkaniu, to my powinniśmy zająć się jego usunięciem.
Szczury w mieszkaniu – jak się ich pozbyć?
Aby pozbyć się szczura z naszego mieszkania możemy zastosować trutki, pułapki, urządzenia odstraszające lub “zatrudnić” kota (pod warunkiem, że nikt z domowników nie jest uczulony na kocią sierść). Jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu najlepiej skorzystać z usług firmy deratyzacyjnej.
Najważniejsze jest, by działać naprawdę szybko. Jak podaje Wikipedia, w ciągu roku samica szczura wędrownego (jeden z gatunków najbardziej rozpowszechniony w Polsce) może przeciętnie wydać na świat siedem miotów, łącznie do sześćdziesięciu młodych, a śniadego (drugi gatunek) – razem do dziewięćdziesięciu młodych..
- Trutki.
Preparaty te są dostępne w różnych postaciach, np. gotowych do wyłożenia saszetek, zatrutego ziarna lub kostek. Szczury giną po ich zażyciu w ciągu kilku dni, nie wzbudzając nieufności innych gryzoni i nie powodując w nich awersji na preparat, co umożliwia skuteczne pozbycie się ich z domu. Trutki dodatkowo zawierają także gorzką substancję, która zapobiega jej przypadkowemu spożyciu przez ludzi i zwierzęta domowe. - Pułapki.
Najprostsze w działaniu są tradycyjne pułapki drewniane z metalowym mechanizmem zatrzaskowym. Jeśli chcemy pozbyć się szczura w bardziej humanitarny sposób możemy kupić tzw. żywołapkę, wykonaną z metalowej siatki. Złapanego w nią gryzonia trzeba potem wywieść daleko od domu. - Urządzenia odstraszające.
Fale ultradźwiękowe emitowane przez te urządzenia atakują system nerwowy i słuchowy szczurów, więc wynoszą się one z domu. Co istotne ultradźwięki te są poza zasięgiem słyszalności człowieka i większości domowych zwierząt. Nie zakłócają też pracy telewizora, radia oraz systemu alarmowego zamontowanego w domu.