Sprawozdanie z sesji krakowskiej PAN – listopad 2008

Drugą edycję Powszechnej Akademii Nieruchomości rozpoczęliśmy dwudniową sesją w Krakowie.

Dzień pierwszy poświęcony był prezentacji unormowań prawnych i doświadczeń francuskiego rynku nieruchomości. Wykład przeprowadził Maurice Tordjmann – twórca francuskiego modelu ekspertyz rynku nieruchomości, prawnik, sędzia, wykładowca, Kawaler Legii Honorowej. W wielogodzinnej prezentacji nasz czcigodny gość nawiązał wspaniały i życzliwy kontakt z uczestnikami konferencji przekazując ogrom posiadanej wiedzy fachowej i życiowej.

Maurice TordjmannMaurice Tordjmann
W latach 1966 – 1970, jako wychowawca młodzieży w regionie Lyonu, uczestniczy jako animator w licznych obozach wakacyjnych. Po ukończeniu studiów wyższych na Wydziale Prawa w LYONIE, zostaje w 1970 roku wcielony do Centre d’instruction des Formations Vétérinaires w COMPIEGNE, gdzie odbywa służbę wojskową.
Czytaj dalej

Dodatkowy wykład wygłosił dr Marc Zarebski dokonując bardzo przekonywującej prezentacji doświadczeń francuskich niezależnych inwestorów rynku nieruchomości.

Spotkanie było na tyle zajmujące, że organizatorzy wręcz musieli wymusić na prowadzących i uczestnikach zakończenie zajęć.

Zwieńczeniem Dnia francuskiego PAN było podpisanie porozumienia o stałej współpracy i wymianie pomiędzy COMPAGNIE NATIONALE DES EXPERTS IMMOBILIERS (C.N.E.I. ) a Powszechnym Towarzystwem Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości.
logo-cnei
W zawartym porozumieniu min. czytamy:

  1. Umawiające się Strony podejmują współpracę opartą o wzajemne partnerstwo. Dla wzajemnego poznania Strony w szczególności będą organizować dla swoich środowisk zawodowych konferencje tematyczne popularyzujące rynki nieruchomości Polski i Francji a w szczególności konferencje dotyczące wymiany informacji w sprawach inwestycji , regulacji prawnych w krajach obu stron.
  2. Dla zainteresowanych rekomendowanych przez strony specjalistów przewiduje się, na zasadach wymiany, organizowanie praktycznych zajęć u przedsiębiorców pracujących na rynkach nieruchomości.
    Późną wiosną 2009 roku odbędzie się kolejna konferencja, tym razem we Francji połączona ze spotkaniem z francuskimi inwestorami.

Dzień drugi poświęcony był polskim procedurom budowlanym – od pomysłu poprzez projekt do oddania obiektu do użytkowania. Wykład prowadził wybitny znawca zagadnienia dr Jan Michajłowski. Słuchacze, specjaliści rynku nieruchomości, zadawali w trakcie wykładu dziesiątki pytań, w tym zgłaszali konkretne kazusy, które od ręki wykładowca rozwiązywał na sali wykładowej. I ten wykład przy pełnej sali słuchaczy skończył się po czasie.

Jak za każdym razem, tak i w Krakowie, była także wspaniała zabawa przy dobrej muzyce i pełnym stole.

Obejrzyj galerię zdjęć z krakowskiej sesji.

Już podczas sesji spłynęły zapisy na następną konferencję połączoną z kolacją wigilijną, która odbędzie się 6 grudnia w Warszawie. Do naszego Towarzystwa zgłosiło akces kolejne 25 osób – rośniemy nieustannie.
A zatem do zobaczenia w stolicy.
AJ

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »