Sprawozdanie – IV KRAJOWA KONFERENCJA PTEiDRN Warszawa 2009

18 grudnia 2009 roku już po raz czwarty odbyła się Krajowa Konferencja PTEiDRN w Warszawie. Konferencja była jednodniowa a program bogaty w związku z skumulowaniem się wielu zagadnień wprost dotyczących zawodów rynku nieruchomości.
Na pierwszym planie były nowelizacje ustawy o gospodarce nieruchomościami w ramach projektu ustawy usługowej i projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Oba projekty wyszły z resortu gospodarki i są sprzeczne ze sobą.
Projekt ustawy usługowej założył w zasadzie tylko zmiany nazewnictwa licencji zawodowych pośredników i zarządców nieruchomości na uprawnienia zawodowe, co bardzo nas cieszy i tej zmianie zgodnie wszyscy przyklaskujemy. Ogromne kontrowersje budzi natomiast projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, w którym między innymi resort gospodarki zakłada całkowitą likwidacje licencji pośredników w obrocie nieruchomościami, i to bez merytorycznego uzasadnienia takiej zmiany, bez wykazania korzyści i zagrożeń – ot tak po prostu proponuje się wycięcie z ustawy o gospodarce nieruchomościami artykułów od 179 do 183. Ten pomysł zaskoczył wszystkich i spowodował natychmiastowe działania podjęte przez Federację Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości i naszą ogólnopolską organizację Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości.
Wszyscy zabierający głos uczestnicy Konferencji wskazywali na ujemne skutki takiej regulacji dotykające głównie konsumentów, destabilizujące także krajowy rynek nieruchomości i stwarzający możliwość, wręcz nieuniknioną, patologizacji tak ważnego sektora gospodarki jakim jest gospodarka nieruchomościami.
Dziesiątki wypowiedzi uczestników zapewniła przyjęta panelowa formuła Konferencji.
Uzgodniono zdecydowane i konsekwentne prowadzenia zainicjowanej przez nas ogólnopolskiej akcji protestacyjnej oraz podjecie wszelkich możliwych działań przez władze F PPRN i PTEiDRN zmierzających do zmiany resortowego projektu ustawy.
Kolejnym zagadnieniem były niedozwolone klauzule umowne na rynku nieruchomości. Od pojęcia, poprzez rola UOKiK i Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do omówienia ostatnich niedozwolonych postanowień umownych referat do dyskusji przedstawił Prezydent PTEiDRN Zbigniew Kubiński.
I tu uczestnicy Konferencji dokonali wzajemnej wymiany poglądów, dotychczasowych doświadczeń oraz własnych pomysłów na działania zgodne z linią orzecznictwa sądu konsumenckiego. To była ciekawa dyskusja, z której każdy wyniósł coś dla siebie.
Poruszono także zagadnienie ujawnionych ostatnio niedozwolonych porozumień na rynku nieruchomości i negatywnych konsekwencji zagrażających takim nieodpowiedzialnym praktykom niektórych organizacji.
Trzecim zagadnieniem poruszanym na Konferencji były standardy zawodowe na rynku nieruchomości. Stwierdzono brak spójności standardów zawodowych z systemem prawa krajowego, ich daleką niedoskonałość i konieczność rozpoczęcia prac całej reprezentacji środowiska zawodowego nad wypracowaniem dojrzałej formy i treści standardów dla pośredników i zarządców.
Ostatnim tematem Konferencji było omówienie projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie programów minimum dla studiów podyplomowych dla zawodów rynku nieruchomości. I tu nasza organizacja oraz F PPRN wykazała się aktywnością i dokonała analizę projektu zgłaszając do resortu dziesiątki uwag i postulatów.
Nie można oprzeć się wrażeniu, że proponowane zmiany jakby były odpowiedzą na zamówienie organizatorów studiów dla zmniejszenia kosztów kształcenia i usprawnienia ich poprzez ujednolicenie programów dla rzeczoznawców, zarządców i pośredników. Zaciera to i gubi różnice występujące pomiędzy tymi profesjami. Niektóre proponowane zmiany ilości godzin edukacyjnych są zaskakujące, choćby dla przykładu na standardy zawodowe proponuje resort 1 godzinę zajęć a na doradztwo rynku nieruchomości 2 godziny. To zdumiewające.
Czas jednak upływał nieubłaganie i Konferencję trzeba było kończyć, tym bardziej, że tradycyjnie już każdą grudniową konferencję kończymy wigilią. Zaserwowane pierogi z kapustą i grzybami, filety z karpia, barszcz i uszka były wyśmienite.
Przed nami najważniejsze wyzwanie – obronić, po raz kolejny już, licencje zawodowe! Tu głos każdego z nas jest równie ważny i doniosły, każdy kontakt bezpośredni z parlamentarzystami również. Nie możemy zapominać także o mediach, wszędzie tam, gdzie mamy życzliwość i dobre stosunki, tłumaczmy jakie niebezpieczeństwa grożą gospodarce, konsumentom i wizerunkowi Polski jeśli za obrót nieruchomościami wezmą się analfabeci i przestępcy. Dokładne argumenty do protestów i rozmów podajemy w kolejnych ogólnopolskich komunikatach w sprawie obrony licencji .
(AJ)

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »