Warszawa. Spotkanie u Wiceministra Infrastruktury w sprawie Standardów Zawodowych Pośredników.

W dniu 13 stycznia 2009 odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury na zaproszenie podsekretarza Stanu Pana Olgierda Dziekońskiego spotkanie w sprawie postulowanych przez nasze Towarzystwo (PTEiDRN) zmian w Standardach Zawodowych Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. W spotkaniu brali udział przedstawiciele PTEiDRN, PFRN oraz przedstawiciele Ministerstwa. Spotkanie zostało zwołane w odpowiedzi na list PTEiDRN do Pana Ministra w sprawie standardów. W trakcie spotkania znakomita większość naszych zastrzeżeń została przyjęta. Na spotkaniu nasi przedstawiciele (Zbigniew Kubiński, Andrzej Jakiel, Jarosław Krajewski, Grzegorz Biskupski, Tomasz Mrożek) wyrazili pogląd, że podjęte zmiany w standardach to dopiero początek pracy, którą należy podjąć. Dokonane zmiany usunęły zapisy, które kolidowały z porządkiem prawnym. Co do pozostałych zapisów zdaniem PTEiDRN niewiele z nich są wymaganymi przez ustawę regułami wykonywania zawodu pośrednika jest to zbiór ograniczeń a nie standardy wykonywania czynności pośrednictwa. Mając na względzie merytoryczną przebudowę standardów PTEiDRN zadeklarowało dalszą pomoc i współpracę. Patrz również informację w tej sprawie na stronie Ministerstwa Infrastruktury. (zk)

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »