Spółka Polskie Domy Drewniane powołana – czy czeka nas druga Skandynawia

Spółka Polskie Domy Drewniane powołana – czy czeka nas druga Skandynawia

PDD to kolejny rozdział księgi zwanej Narodowy Program Mieszkaniowy. Powstała spółka w kilka lat ma zacząć zarabiać i być w pełni samodzielna finansowo – bonusem mają być mieszkania dla mniej zamożnych obywateli.

PDD ma się zająć budową domów wielorodzinnych pod mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności. Pomysł powołania spółki wpisuje się w Narodowy Program Mieszkaniowy.

Polskie Domy Drewniane
Według badań obejmujących 2017 przeprowadzonych przez serwis Oferteo.pl wynika, że jedynie 9 procent Polaków decyduje się na budowę domu w technologii drewnianej-szkieletowej (tzw. dom kanadyjski).

Ale to ma się zmienić za sprawą nowej państwowej spółki Polskie Domy Drewniane. Nowo powstały twór ma budować wielorodzinne budynki o konstrukcji drewnianej. W ten sposób udostępniane lokale mają trafiać do osób, których nie stać na wzięcie kredytu.

Według planów mieszkania mają być na wynajem bądź na wynajem z możliwością dojścia do własności. Lecz jest to na razie jedynie melodia przyszłości, ponieważ nie ma jeszcze określonych żadnych zasad ani reguł dotyczących zasad otrzymania lokalu na stałe.

Polska drugą Skandynawią
Domy drewniane-szkieletowe są niezwykle popularne w krajach skandynawskich i za nasza zachodnią granicą. I to właśnie te kraje mają najbardziej rozwinięty przemysł specjalizujący się w obróbce drewna. Drewna, często pochodzącego z polskich tartaków.

Jak komentował minister środowiska Henryk Kowalczyk, w Polsce jest obecnie 750 firm trudniących się budowaniem domów w systemie kanadyjskim. A firm bardzo dużych, o dużej mocy przerobowej jest kilkanaście.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 2019 roku będzie w budowie niemal 100 tysięcy mieszkań czy większość z nich będzie powstawała dzięki pracy PDD – tego jeszcze nie wiadomo.

Nowa Spółka
Polskie Domy Drewniane powstały z wysiłku z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska. Według założeń budżet spółki ma opiewać na minimum 50 milionów złotych.

Według ministerstwa środowiska budżet zakładowy ma wynieść okrągłe 100 milionów złotych. 60 mln zł ma wnieść NFOŚiGW, a 40 mln zł – BOŚ. Według projektu w latach 2018-2027 budżet Spółka ma wyglądać następująco:

2018 r. – 60 mln zł
2019 r. – 500 mln zł
2020 r. – 400 mln zł
2021 r. – 400 mln zł
2022 r. – 300 mln zł
2023 r. – 100 mln zł
Od 2024 roku spółka ma już nie wnosić własnych środków lecz utrzymywać się sama. Co ciekawe, spółka PDD ma nie tylko zajmować się samym budowaniem domów, lecz również się zajmować tworzeniem nowych rozwiązań technologicznych w zakresie obróbki drewna.

Czy plany rządu przełożą się na ilość zamówień prywatnych bądź zmniejszenie cen budowania domów drewnianych. Być może! Na to pytanie otrzymamy pewnie odpowiedź na początku przyszłego roku.

Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »