Skarga do Premiera w sprawie przerzucania się odpowiedzialnością za zapisy tzw. ustawy deregulacyjnej oraz brak konsultacji

W dniu 3 września 2012 r. Porozumienie 10. Federacji rynku nieruchomości wysłało skargę do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska na Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka za przerzucanie się odpowiedzialnością za autorstwo zapisów dotyczących zawodów rynku nieruchomości tj. pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości w projekcie tzw. ustawy deregulacyjnej oraz brak rzeczywistych, opartych na merytorycznej dyskusji konsultacji.

~~~

SKARGA

Zgodnie z art. 229 pkt 8 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 1960, Nr 30, poz. 168 z późn. zm.) w związku z art. 227 Kpa zwracamy się z prośbą do Pana Prezesa o zajęcie stanowiska w sprawie niewłaściwych działań Pana Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka oraz Pana Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina, dotyczących przerzucania się odpowiedzialnością za autorstwo zapisów dotyczących zawodów rynku nieruchomości tj. pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości w projekcie tzw. ustawy deregulacyjnej oraz brak rzeczywistych, opartych na merytorycznej dyskusji konsultacji.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2012 r. został zamieszczony na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów zwany także ustawą deregulacyjną, który planuje destrukcyjne zmiany dla zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Jeśli ustawa wejdzie w obecnym kształcie zawód zarządcy nieruchomości oraz pośrednika w obrocie nieruchomościami, można będzie wykonywać bez odpowiedniego wykształcenia oraz przygotowania zawodowego, zniknie również odpowiedzialność zawodowa w tym zakresie.
Ministerstwo Sprawiedliwości będące odpowiedzialne za cały projekt ustawy deregulacyjnej nie chcąc konsultować zmian w poszczególnych ustawach, odsyła do ministerstwa właściwego, którym w przypadku zawodów pośrednika i zarządcy jest Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. O tym, że minister właściwy nie zamierzał konsultować z przedstawicielami rynku nieruchomości projektu ustawy, świadczy wymiana pism pomiędzy ministerstwami. W dniu 9 lutego 2012 r. z Ministerstwa Sprawiedliwości do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przesłano pismo z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie ustawy deregulacyjnej, a następnego dnia Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wysłał faksem odpowiedź, w której poparł całkowicie deregulację zawodów rynku nieruchomości. Nie było tu miejsca ani czasu na konsultację, nie przeprowadzono żadnych rozmów ani uzgodnień z organizacjami rynku nieruchomości. W dniu 10 kwietnia 2012 r. Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin ogłosił koniec konsultacji, które w naszym odczuciu wcale się nie odbyły.
W dniu 14 maja 2012 r. Minister Sprawiedliwości spotkał się ze środowiskiem rynku nieruchomości, jak jednak zaznaczył nie było to miejsce i czas na merytoryczną analizę regulacji, bowiem taka dyskusja i konsultacja powinna odbyć się w resorcie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a nie w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jednak w piśmie z dnia 10 lipca 2012 r. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wskazuje, że konsultacje społeczne w zakresie deregulacji zawodów przeprowadza wyłącznie Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest autorem projektu.
Należy również wskazać, że obawy dotyczące wprowadzenia proponowanych zmian wyrażają instytucje i organizacje rządowe, które przekazały swoje uwagi do Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach konsultacji międzyresortowych.
W związku z powyższym wnosimy jak na wstępie.

W imieniu:

Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości,
Federacji – Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości,
Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych,
Polskiej Izby Rzeczoznawstwa Majątkowego,
Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości,
Polskiej Konfederacji Rynku Nieruchomości,
Polskiej Federacji Organizacji Zarządców, Administratorów i Właścicieli Nieruchomości, Federacji Gospodarki Nieruchomościami,
Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych,
Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości.

Tekst skargi do pobrania w wersji pdf: strona 1, strona 2

 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Idealne zdjęcia w Twoich ogłoszeniach

Aby skutecznie przyciągnąć uwagę poszukujących na Nieruchomosci-online.pl, warto postawić na wysokiej jakości zdjęcia nieruchomości, stosować odpowiednie zasady kadrowania dostosowane do urządzeń mobilnych oraz unikać elementów zakłócających odbiór, co zapewni najlepsze doświadczenie użytkownikom portalu. Jak przygotować zdjęcia do publikacji na portalu, wyjaśnia Dominika Mikulska.

Przeczytaj więcej »