Siła napędowa

2

Podjęcie każdego nowego działania lub pracy wiąże się zaangażowaniem i motywacją w to co robimy.  Procesy motywacyjne wpływają na nasze zachowanie,  wyznaczają nam kierunek drogi i wskazują odpowiednie rozwiązania. To one kierują wykonywaniem pewnych czynności tak, aby sukcesywnie prowadziły do zamierzonych wyników i wyznaczonych celów. Każda profesja wiąże się z realizacją określonych zadań. Jak to wygląda w zawodzie pośrednika w obrocie nieruchomościami?  Czym się kierujemy i co jest siłą napędową  każdego agenta?

Siłą napędową działań człowieka jest przede wszystkim motywacja, czyli gotowość do podjęcia działania w celu osiągnięcia czegoś, czego potrzebę odczuwamy. Zasadniczo dzielimy ją na wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna wynika z nas samych – naszych przekonań, osobistych potrzeb, doświadczeń, naszego spostrzegania świata. Zewnętrzna motywacja natomiast, nie jest bezpośrednio zależna od jednostki, ale pochodzi od innych ludzi – mówi psycholog Olga Waszkiewicz-Rosa. Choć jedna jak i druga odgrywa znaczącą rolę w życiu każdego człowieka, to w przypadku pośrednika w obrocie nieruchomościami zdecydowanie ważniejsza jest motywacja zewnętrzna. Polega ona przede wszystkim na dążeniu do budowania swojego wizerunku w „oczach” otoczenia. 

Każdy agent stawia sobie priorytet, którego głównym wyznacznikiem jest chęć zyskania uznania i prestiżu. Co prawda „siła napędowa” u każdego jest inna. Zazwyczaj jest ona sumą motywacji wewnętrznej jak i zewnętrznej, przez co staje się indywidualna i unikatowa.  Szacunek i uznanie w działalności zawodowej jest jednym z kluczowych kryteriów odczuwania satysfakcji z tego co się robi. Możemy tu mówić o uznaniu finansowym, szacunku współpracowników niższego i wyższego szczebla, uznaniu klientów, nadawanej stanowisku odpowiedzialności. Osiągając satysfakcję w pracowniku wzbudza się chęć „na więcej”, zaczyna się proces samorealizacji. I nie musi się on nigdy skończyć, ponieważ realizowanie siebie motywuje do podejmowania coraz to nowych działań i wyzwań – podkreśla psycholog Olga Waszkiewicz-Rosa. Dla pośrednika w obrocie nieruchomościami istotną kwestią są kontakty społeczne. To inni ludzie są dla nich źródłem motywacji. Agenci  dążą do zaspokojenia  potrzeb swoich klientów – wpływają na swoich partnerów i odwrotnie.  Kontakt z klientem pozwoli zrozumieć jakie zjawiska kierują rynkiem, co na niego wpływa, jakie nastroje panują wśród społeczeństwa.

Zadowolenie klienta motywuje pośrednika, pokazuje na co zwracać uwagę i w jaki sposób podejmować nowe wyzwania, by każde kolejne transakcje były lepsze od poprzednich. Klient jest dla agenta nauczycielem, który wymaga przygotowania i wiedzy, ale także uczy i przekazuje informacje, dzięki którym pośrednik nieustannie wzbogaca swoje umiejętności i predyspozycje.

Poniżej link do źródła.

http://www.ihouse.pl/news/detal/sila-napedowa/842/4

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »