Konferencja prasowa Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości „Rynek nieruchomości w niebezpieczeństwie?” 22.12.2012 rok

22 listopada 2012 r. w Centrum Prasowym PAP Warszawa, ul. Bracka 6/8 dobyła się Konferencja prasowa
Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości pod hasłem „Rynek nieruchomości w niebezpieczeństwie?”

W konferencji wzięli udział przedstawiciele reprezentujący rynek nieruchomości:
Zbigniew Kubiński – Prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości, Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości
Aneta Filipiak-Karasińska – Prezes Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Polski Centralnej
Tomasz Błeszyński – Wiceprezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości

Fragmenty konferencji prasowej Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości „Rynek nieruchomości w niebezpieczeństwie?” z dnia 22.11.2012 rok W PAP w Warszawie.


Aneta Filipiak – Karasińska przedstawiła korzyści płynące z realizacji bezpiecznej transakcji z udziałem pośrednika w obrocie nieruchomościami. Dobry pośrednik profesjonalnie przygotowuje ofertę nieruchomości, intensywnie ją reklamuje, angażując w to swoją wiedzę i środki finansowe, organizuje proces sprzedaży od skojarzenia klientów, aż do przekazania nieruchomości. Kupującym pośrednik przedstawia ofertę nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży oraz sprawdza ich stan prawny, weryfikuje dokumenty. Celem pośrednika jest bezpieczne doprowadzenie stron transakcji do finału w postaci umowy sprzedaży czy umowy najmu.

Karasińska zwróciła uwagę aby kupujący dla swojego bezpieczeństwa zawierali umowy pośrednictwa bowiem tak zwane pokazywanie nieruchomości bez umowy nie zabezpiecza możliwości korzystania z ochrony transakcji z ubezpieczenia pośrednika. Kupujący powinien wręcz żądać podpisania mowy o pośrednictwo, ponieważ dzięki temu jest chroniony. Usługa pośrednictwa to także porada ekspercka, która niesie za sobą ogromna odpowiedzialność za bezpieczne przeprowadzenie transakcji. Pośrednik w obrocie nieruchomościami to nie odpowiednik handlowca działającego w innych branżach. Zakup nieruchomości to inwestycja wymagająca dużych nakładów finansowych. Należy minimalizować ryzyko popełnienia błędu, kupienia nieruchomości obciążonej. Dobry pośrednik to osoba doskonale znająca lokalny rynek nieruchomości, mogąca nam służyć radą w razie wątpliwości.

Zbigniew Kubiński wskazał na zagrożenia bezpieczeństwa finansowo kredytowego na rynku nieruchomości. Zwrócił uwagę na ekspansję banków w sfery życia gospodarczego nie związanego z działalnością finansową. Podkreślił, że obecnie stanowione prawo uprzywilejowało system bankowy w procesach gospodarczych. W szczególności zwrócił uwagę na to, że niedawno obowiązująca ustawa deweloperska przekazała faktyczną władzę nad mieszkaniowymi projektami deweloperskimi bankom. W istocie istnie tu konflikt interesów bowiem często te same banki decydują o realizacji projektów deweloperskich, finansują projekty deweloperskie, a niejednokrotnie kredytują zakup mieszkań.

Zbigniew Kubiński podkreślił, że obecna sytuacja spłacania kredytów hipotecznych zaciągniętych kilka lat temu jest niekorzystna dla wielu spłacających i ich rodzin. Kilkaset tysięcy kredytobiorców spłaca mieszkania których wartość w wyniku kryzysu znacznie zmniejszyła się a tymczasem pozostałe do spłaty kredyty przewyższają wartość zakupionych mieszkań. Banki żądając dodatkowych zabezpieczeń kredytu nierzadko wchodzą na majątki rodzin. W ten sposób uzależniane są całe rodziny na wiele lat.

Zdaniem F PPRN konieczne są rozwiązania systemowe obejmujące wszystkich kredytobiorców a nie tylko indywidualne sprawy. Banki hiszpańskie w obliczu kryzysu by nie pogrążać dalej swoich kredytobiorców na dwa lata zamroziły postępowania egzekucyjne. Podobne rozwiązania stosują banki amerykańskie wręcz umarzając część zobowiązań. Takich rozwiązań nie stosuje się w Polsce. Dodatkowo F PPRN zwraca uwagę na niebezpieczny dla przejrzystości operacji finansowych proceder tworzenia przez banki biur nieruchomości co zdaniem Zbigniewa Kubińskiego stwarza konflikt interesów bo bank jest powołany do obrotu pieniędzmi a nie nieruchomościami. Przypomniano, że USA w 2011 roku zabroniono bankom zajmować się pośrednictwem i zarządzaniem nieruchomościami.

Zbigniew Kubiński podkreślił, że państwo od kilku ostatnich lat nie prowadzi kompleksowej polityki mieszkaniowej, nadal nie powołano składu Państwowej Rady Nieruchomości, a w obliczu kończącego się w roku 2012 programu Rodzina na Swoim przedstawienie nowego programu jest spóźnione co najmniej o rok. Nowy program ma charakter tylko koncepcji a sama nazwa programu „projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych” świadczy o jego reklamowym PR –owskim charakterze. Ponadto jest to kolejny pomysł wspierania przez państwo prywatnych firm deweloperskich a w rzeczywistości obsługujących je banków.
Odnośnie deregulacji zawodów rynku nieruchomości Kubiński zwrócił uwagę na obłudę projektodawców, którzy likwidując bezpieczeństwo na rynku nieruchomości zadbali o to aby deregulacja nie oznaczała rezygnacji z administracyjnej obsługi tego rynku, bowiem w projekcie zachowano rejestry pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości, które nadal będzie prowadzić administracja rządowa pobierając za to określone opłaty. Wg projektu aby być wpisanym do tego rejestru wystarczy złożyć dwa oświadczenia o zdolności do czynności prawnych i niekaralności za grupę przestępstw. Deregulacja zawodów rynku nieruchomości spowoduje utratę miejsc pracy na rynku nieruchomości przy zachowaniu etatów ministerialnych dla obsługi niepotrzebnych nikomu rejestrów.

Tomasz Błeszyński przedstawił korzyści płynące z inwestowania na rynku nieruchomości szczególnie w czasie kryzysu. Lokata w nieruchomości jest bardziej bezpieczna i korzystna niż w akcje ,obligacje czy metale szlachetne, stare wino, dzieła sztuki. Wskazał jakie profity możemy osiągnąć z inwestycji – inwestycje w domy jednorodzinne nie są obecnie opłacalne. Kupowanie na oślep lokali użytkowych czy mieszkalnych w mało atrakcyjnych lokalizacjach i standardach jest również mało rentowne. W obecnej sytuacji zyski z wynajmu mieszkań też nie są zadowalające i szacowane na poziomie 4-6 procent w skali roku. Najlepsze zyski przynosi świadome inwestowanie w projekty ziemskie, gdzie stopa zwrotu wynosi min. 20 -30 procent w sakli roku. Błeszyński zaznaczył że skuteczne i bezpieczne inwestowanie w nieruchomości wymaga gruntownej wiedzy i znajomości trendów. Dobry doradca rynku nieruchomości jest gwarantem udanej inwestycji, uchroni klientów przed nieprzemyślanymi zakupami.

Błeszyński wskazał że obecna sytuacja gospodarcza, rosnące bezrobocie nie rokuje dobrych prognoz również dla rynku nieruchomości w 2013 roku. W nadchodzącym roku drożej nie będzie. Należy się spodziewać dalszych obniżek cen ofertowych min. mieszkań, na rynku pierwotnym i wtórnym. W segmencie mieszkań popularnych obniżki będą znacząca z powodu nadpodaży. Jedynie dobre luksusowe apartamenty w prestiżowych lokalizacjach utrzymają swoją cenę. Na rynku wtórnym przeszacowane oferty znacznie się urealnią, będzie królować kupujący posiadający gotówkę. Ewentualna stabilizacja rynku nieruchomości i powolny wzrost cen może nastąpić najwcześniej w granicach 2016 roku.

Zapraszamy na naszą stronę www.pprn.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »