Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje. Z ksiąg wieczystych można wyciągnąć dane, np. PESEL

RPO zwrócił się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych o stanowisko dotyczące gromadzenia np. numeru PESEL w księgach wieczystych. Zdaniem RPO obecna sytuacja nie tylko narusza prawo do prywatności, ale może też ułatwiać kradzież tożsamości.

Dane (w tym nr PESEL oraz imiona rodziców) zawarte w księgach wieczystych umożliwiają obrót nieruchomościami. Ich sprzedaż, kupno, zaciąganie kredytu czy przepisywanie własności. Wszystkie są dostępne online, przez platformę Elektronicznych Ksiąg Wieczystych – ekw.ms.gov.pl.

Dane w księgach wieczystych

To nie pierwszy raz, gdy RPO zwraca uwagę na gromadzenie wrażliwych danych w księgach Wieczystych. Już w 2014 roku zwrócono się z prośbą o stanowisko w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Wówczas zwracano uwagę, że dane podane w KW ograniczają autonomię informacyjną jednostki, zagwarantowaną przez art. 51 ust. 2 Konstytucji. Zgodnie z nim władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.

Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości jednak nie pozostawiała złudzeń. “W trakcie tej analizy Ministerstwo Sprawiedliwości nie znalazło wystarczającego uzasadnienia dla rezygnacji z ujawniania w księdze wieczystej tych danych. Numer PESEL, a także imiona rodziców pozwalają bowiem na jednoznaczną identyfikację osób fizycznych ujawnionych w księdze wieczystej, co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.” – czytamy w odpowiedzi sekretarza stanu na interpelację nr 27879.

Księgi wieczyste w erze RODO

Ponowne rozpatrzenie tego problemu RPO argumentuje wprowadzeniem przepisów RODO z 2018 roku. Wprowadzają one między innymi zasadę minimalizacji danych. Ponadto, RPO zwraca uwagę, że wcześniej dane ujawniane w księgach wieczystych nie zawierały wielu obecnych danych i nie utrudniało to obrotu nieruchomościami.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że dostęp do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych ma każdy przez platformę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Ale, żeby móc się z nimi zapoznać wymagany jest numer księgi Wieczystej, a ten powinno się znać (bądź po prostu posiadać odpowiedni dokument). Można go również otrzymać w Starostwie Powiatowym.

Wypis z księgi wieczystej, w którym znajduje się wskazany numer, może zostać wydany jedynie osobie będącej właścicielem nieruchomości, osobie władającej nieruchomością bądź pełnomocnikowi tych osób.

Osoba niebędąca nikim z wyżej wymienionych może starać się o wydanie wypisu, lecz musi wykazać się interesem prawnym do danej nieruchomości.

Źródło: portalsamorzadowy.pl, sejm.gov.pl

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »