Rząd chce dopłacać do mieszkań budowanych na spółkę. Wystarczą trzy osoby

Rząd rozważa wprowadzenie przepisów, które mają ułatwić działanie tzw. kooperatyw mieszkaniowych. To forma niewielkiej grupy inwestycyjnej – kilku osób, które łączą siły, by zdobyć wymarzone mieszkanie. Jak nowe regulacje mogą obniżyć ceny?

https://pxhere.com/en/photo/1218808

O tym, że rząd szuka nowych sposobów na pobudzenie rynku nieruchomości, wiemy od kilku miesięcy, bo wtedy pojawiły się informacje o nowym pakiecie mieszkaniowym, nad którym pracuje gabinet Mateusza Morawieckiego. Ulga dla tych, którzy planują zakup pierwszego mieszkania, może nie być jedyną formą wsparcia dla marzących o własnym “M”.

Wsparcie dla kooperatyw mieszkaniowych. O własne lokum łatwiej w grupie

Wszystkiego o projekcie nie wiemy, bo informacje o nim są nieoficjalne. Wciąż nie wiadomo np. jak w szczegółach będzie wyglądała procedura. Istotnym elementem proponowanych przepisów jest usankcjonowanie prawne podmiotów, które dziś działają nieformalnie.

Wiadomo, że na wsparcie rządu będą mogły też liczyć tzw. kooperatywy mieszkaniowe. Dziś działają nieoficjalnie, bez regulacji w przepisach. To niewielkie grupy osób, które starania o zakup lub budowę mieszkania podejmują współnie – łącząc siły i dzieląc się obowiązkami formalnymi.

Jest szansa, że działanie tego typu grup – mogłyby składać się z trzech osób lub więcej – zostanie usankcjonowane. Zyskałyby dzięki temu osobowość prawną. Mogłyby też liczyć na wsparcie w postaci dostępu do tańszych gruntów – informuje Rynek Pierwotny.

Gmina, która przekaże kooperatywie działkę, będzie mogła rozłożyć płatność za nią na 5 do 20 lat. W zamian część wybudowanych lokali przeznaczona byłaby na cele komunalne.

W grę wchodzą też inne zachęty – odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę mieszkania w ramach kooperatywy mogły być odliczane od przychodu.

Więcej pomysłów na tanie mieszkanie

Rząd chce też wesprzeć innego typu organizacje, których celem jest tanie mieszkalnictwo. Chodzi o Społeczne Agencje Najmu – to specyficzne agencje nieruchomości. Działają jako organizację non-profit, dzięki temu mogą zaoferować lokale w niższych cenach.

Tego typu instytucje działają w Polsce. Są w stanie zaoferować mieszkanie w cenie nawet o kilkaset złotych niższej niż przeciętna.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Mieszkanie pod wynajem na doby. Czy można na nim zarobić na kolejne?

Cytat “Wynajem krótkoterminowy – zarówno pokoi, jak i apartamentów – zyskuje w Polsce coraz większą popu arność. Właściciele nieruchomości, zamiast decydować się na wynajem długoterminowy z jednym lokatorem, coraz częściej wybierają model rotacyjny, gdzie co kilka dni przyjmują nowych gości, często turystów lub osoby odwiedzające daną lokalizację w celach zawodowych/biznesowych. Powodem jest potencjał wyższych zysków i elastyczność, ale też większe wymagania i ryzyko. Warto więc zadać sobie pytanie: czy taki sposób zarabiania faktycznie się opłaca i w jakich warunkach?”

Przeczytaj więcej »