Odbyła się kolejna sesja Powszechnej Akademii Nieruchomości w Smardzewicach

23 października 2010 od rana jesteśmy w trakcie kolejnej sesji PAN PTEiDRN. Tym razem relacjonujemy sesję ze Smardzewic nad Zalewem Sulejowskim. Wykład brawurowo poprowadził dr. Ryszard Strzelczyk – znakomita atmosfera. W pełnej sali zebrali się Doradcy Rynku Nieruchomości PTEiDRN oraz Ci którzy dopiero ubiegają się o ten prestiżowy tytuł. Więcej informacji o przebiegu sesji wkrótce. Po wykładzie dr. Ryszarda Strzelczyka tematyka ograniczania barier w zakresie rynku nieruchomości. W trakcie seminarium na temat ograniczania barier na rynku nieruchomości prowadzonym przez Zbigniewa Kubińskiego mówiono o barierach prawnych w systemie prawa a także w sensie jego stosowania. Uczestnicy zgodzili się, że ich wolność gospodarcza w sposób faktyczny jest ograniczana. A wieczorem tradycyjny bankiet. W wyśmienitych nastrojach uczestnicy bawili się długo. Niektórzy bardzo dłuuuuuuuuuugo. Niedziela 24 października 2010 rano. Po obfitym śniadaniu przystępujemy do realizacji kolejnych punktów programu. Dyskusja rozpoczęła się od problematyki zastosowania Internetu w działalności biur nieruchomości. Kolejny tematy dotyczyły w szczególności przyszłości zawodów rynku nieruchomości.
Ożywioną dyskusję wywołała w szczególności kwestia wchodzących na rynek tak zwanych ofert “ekskluzywnych” – to jest ofert prezentowanych przez pośredników deklarujących w umowie pośrednictwa zawieranej ze sprzedających niepobieranie wynagrodzenia od kupujących. Podnoszono wpływ takich ofert na rynek nieruchomości, także kwestie strony formalnej funkcjonowania ofert “ekskluzywnych”, prezentowane były różne stanowiska. Akcentowano potrzebę podjęcia prac nad standardami zawodowymi.
Przeważyła opinia, że oferty ekskluzywne stają się elementem rzeczywistości rynku nieruchomości jako jedna z możliwych form pośrednictwa (obok umów bez wyłączności i umów na wyłączność klasyczną) do swobodnego wyboru przez zainteresowane jej wprowadzaniem biura pośrednictwa.
Podczas sesji w Smardzewicach Zarząd PTEiDRN przyjął w poczet członków PTEiDRN 10 kolejnych specjalistów rynku nieruchomości.
Prezydent Zbigniew Kubiński wręczył kolejnym 12 adeptom Powszechnej Akademii Nieruchomości Certyfikaty Doradcy Rynku Nieruchomości. Certyfikaty otrzymali: Bąkiewicz Piotr – Poznań, Boniecki Piotr – Rypin, Daniela Figura-Borska – Opole, Jacuńska Maria Katarzyna – Gniezno, Jankowski Dariusz – Włocławek, Kuczek Marzena – Gdańsk, Moro Leszek Jerzy – Gajewo, Osiniak Alicja – Kraków, Płuciennik Jacek – Łódź, Sekulski Waldemar – Studzienice, Szembek Ewa – Kraków, Wojtanowska Łagun Joanna – Ostróda. Do zobaczenia na kolejnych sesjach PAN PTEiDRN.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »