2 z 4
3 z 4
4 z 4
Koty, które z natury lubią odkrywać nowe przestrzenie, prędzej czy później zaczną interesować się także znajdującymi się w domach roślinami. Dodatkowo zwierzęta czasem podgryzają liście kwiatów po to, by wspomóc trawienie, uzupełnić niedobory witamin lub pozbyć się zalegającej w brzuchu sierści. Zbyt duże zainteresowanie roślinami może się jednak źle skończyć. Niektóre kwiaty doniczkowe zawierają substancje trujące, które wywołują u naszego pupila wymioty, biegunki, duszności, ślinotok, zaburzenia pracy serca, drgawki, a czasem mogą też przyczynić się do śmierci zwierzaka.
Rośliny bezpieczne dla kota – najlepsza będzie juka i niektóre zioła
Które rośliny będą bezpieczne dla kota? Jeśli nasz pupil lubi przebywać wśród zieleni i wylegiwać się koło roślin, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup takich, które są wysokie lub gęsto ulistnione. Te bezpieczne dla kotów to nolina, ktenante, fatsja czy dizygoteka (szeflera). Na parapecie sprawdzą się także begonia królewska, bambus doniczkowy, fitonia, trzykrotka czy peperomia. Kot ocierając się o liście nie będzie narażony na podrażnienia skóry czy zatrucia w przypadku zjedzenia liści.
Z roślin kwitnących bezpiecznych dla pupili (a przy okazji cieszących oczy domowników) wymienić można fiołek afrykański, passiflorę (męczennicę), bromelię, falenopsis i stefanotis. Ostatnio popularne są także rośliny oczyszczające powietrze. Z tej kategorii właściciele kotów mogą bez obaw kupić zielistkę, asparagus, chamedorę, nefrolepis czy palmę areka. Osoby, które mają problem z pamiętaniem o podlewaniu kwiatów zwykle wybierają sukulenty, czyli rośliny, które gromadzą wodę w liściach czy łodygach i nie potrzebują częstego podlewania. Z tej kategorii bezpiecznymi dla kotów roślinami będą eonium, grubosz i gatunki Crassulaceae.
Bezpieczne dla kota będą także następujące zioła: melisa, bazylia, kocimiętka, koper, kolendra, rumianek, rozmaryn, pietruszka, szałwia lekarska i szałwia omszona. Z kolei rośliną, która będzie miała wyjątkowo dobry wpływ na naszego kota, jest juka – ekstrakt z niej dodawany jest czasem do kociej karmy. Juka wspomaga układ moczowy i wątrobę naszego pupila, a dodatkowo wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pełna lista toksycznych i nietoksycznych roślin dla kotów znajduje się na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA).
Posiadanie roślin bezpiecznych dla kotów nie może oznaczać od razu, że kot może zjadać ich liście do woli. Każdy zwierzak może inaczej zareagować na daną roślinę lub może zjeść jej tak dużo, że będzie ona skutkowała problemami z żołądkiem. Także zażywanie niektórych leków przez zwierzę może powodować w kontakcie z rośliną reakcję alergiczną. Aby kwiaty nie stanowiły zagrożenia dla kota należy też całkowicie zrezygnować ze spryskiwania roślin preparatami nabłyszczającymi lub chemicznymi środkami ochronnymi. Jeśli zauważymy zmianę w zachowaniu naszego kota lub objawy świadczące o zatruciu – natychmiast należy udać się ze zwierzakiem do weterynarza.
Jedne z najbardziej popularnych roślin domowych, które są trujące dla kota to: aloes, azalia, anturium, bluszcz pospolity, diffenbachia, dracena, fikus, fiołek alpejski, kroton, kliwia pomarańczowa, monstera, oleander, skrzydłokwiat, poinsecja czy zamiokulkas.
źródło:
Autor: natalia
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu