Refleksja kilka słów od pośredniczki w obrocie nieruchomościami

Refleksja
Wiedza , którą trzeba posiadać zarówno w Polsce jak i w Niemczech by móc świadczyć usługi doradztwa jest właściwie taka sama. Są oczywiście różnice w prawie ale jesteśmy zbliżeni mentalnością i moje polskie doświadczenia są nieocenione. Tym bardziej , że mam do czynienia w większości z polskimi klientami. Zdecydowałam się na ten krok by przenieść działalność do Niemiec gdyż mam tutaj większy komfort pracy. Nie muszę podpisywać z Klientami kupującymi parustronnicowych umów. Wystarczy , że pokwituje wskazania adresowe lub prześle mailem zapytanie podając swój nr telefonu w ten sposób zostawiając ślad kontaktu z biurem. Również wielkim komfortem dla pośrednika jest to , że może swoje wynagrodzenie wpisać do aktu notarialnego i jest ono traktowane na równi z opłatą dla notariusza , czy też urzędu finansowego.
Rozpisałam się trochę a miałam zadać właściwie tylko jedno krótkie pytanie.
Kończąc jednak muszę to napisać, że szkoda, iż my Polacy musimy bez przerwy wyważać otwarte drzwi.
To już naprawdę będą długie lata od kiedy biorę udział w różnego typu konferencjach i stale na nich swoimi doświadczeniami dzielili się z nami Amerykanie, których świat i realia działania mają się nijak do naszej rzeczywistości i długo jeszcze nie będziemy mogli w pełni czerpać z ich doświadczeń. A tu, pod bokiem mamy wszystko w zasięgu ręki. W Niemczech ok. 75% transakcji przeprowadzają pośrednicy i chociaż nie mają mają obowiązku posiadania licencji traktuje się ich o niebo lepiej niż pośredników w Polsce o czym mam okazje się stale przekonywać. Ciekawe jest również to , że mnie polskiego pośrednika ale w Niemczech polsce klienci traktują o wiele bardzej życzliwie.
Tworząc ten zawód popełniliśmy po drodze tak wiele błędów a teraz kiedy już wydawało się , że coś osiągneliśmy znowu próbują nas wdeptać w błoto… Wiem, że się nie damy ale przecież moglibyśmy naszą energię skierować na zupełni coś innego i nie tracić czsu na obronę licencji ….
No cóż zebrało mi się dzisiaj i wygląda na to, że mogłabym pisać i pisać…

Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia na kolejnym seminarium

Mariola Dadun”A do Z” Nieruchomości – Immobilien
Doradca Rynku Nieruchomości ( Nr 120 w rejestrze doradców PTEiDRN)
Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami (Nr lic. zaw. 1097)

17329 Krackow , Lange Str. 6
Tel.: 0049 397 46 26 566
Fax: 0049 397 46 26 098
Kom.: 0049 178 152 1430
E-mail: gerade@onet.eu
www.adoznieruchomosci.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »