Przez mało znane przepisy można stracić pieniądze. Uwłaszczenie jednak nie dla każdego

Osoby, które chcą skorzystać z wysokiej, sięgającej 90 proc. bonifikaty przy uwłaszczeniu, muszą pamiętać o jednym przepisie. Użytkowanie wieczyste nie zmieni się we własność, jeśli właściciel nieruchomości ma jakieś zaległości.

Niektóre osoby, które posiadają mieszkania podlegające przepisom o użytkowaniu wieczystym, mogą mieć problem z uzyskaniem zaświadczenia otwierającego drogę do zmian w księdze wieczystej. Chodzi o tych, którzy z tytułu opłat za użytkowanie mają jakieś zaległości. A o te nietrudno, bo część osób mogła uznać, że wprowadzone w 2019 roku przepisy oznaczają brak konieczności zapłaty. Tak tymczasem nie jest.

Za użytkowanie w roku 2019 i 2020 lepiej jednak zapłacić, a dopiero potem domagać się rozliczenia ewentualnej nadpłaty – już po załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem praw do gruntu.

Kruczek prawny może zablokować uwłaszczenie

Kluczowym warunkiem, który umożliwia wydanie zaświadczenia uprawniającego do wykupienia gruntów z bonifikatą, jest właśnie brak długu. Termin uregulowania należności za 2019 roku mija 29 lutego, a za bieżący z końcem marca – przypomina serwis.

Władze urzędów – np.  wrocławskiego – zapewniają, że w przypadku stwierdzenia zaległości pracownicy Wydziału Nieruchomości Komunalnych kontaktują się z zainteresowanymi. By uniknąć ryzyka przegapienia terminu, najlepiej wnieść opłatę za użytkowanie za ten rok – zostanie ona zaliczona na poczet opłaty przekształceniowej.

 

Autor:

Źródło patrz
Artykuł pochodzi z portalu



 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »