Projekt nowelizacji ustawy dot. programu “Rodzina na Swoim”

18 stycznia Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Ustawa, na podstawie której realizowany jest rządowy program “Rodzina na Swoim”, określa zasady ubiegania się o preferencyjny kredyt na zakup lub budowę własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Państwo za pośrednictwem ulokowanego w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Dopłat wspomaga kredytobiorców przez okres 8 lat, pokrywając część odsetek od zaciągniętego kredytu.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy przewiduje:

* obniżenie wysokości maksymalnych cen mieszkań lub kosztów budowy, na które będzie można zaciągnąć preferencyjny kredyt (zmniejszenie współczynnika określającego średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych z 1,4 do 1,1);
* wprowadzenie zmiany ograniczającej wiek kredytobiorcy zaciągającego preferencyjny kredyt do maksymalnie 35 lat (w przypadku małżeństw górna granica wieku starszego z małżonków);
* wyłączenie z programu finansowania preferencyjnym kredytem transakcji zawieranych na rynku wtórnym;
* poszerzenie katalogu osób, które będą mogły przystąpić do kredytu w przypadku nieposiadania przez docelowego kredytobiorcę zdolności kredytowej; – określenia dodatkowych czynników, które powodują zaprzestanie stosowania dopłat do oprocentowania;
* zakończenie okresu przyjmowania wniosków o preferencyjny kredyt z końcem 2012 roku;
* wejście w życie przepisów nowelizacji po 14 dniach od dnia ogłoszenia ustawy.

Rząd, przyjmując projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, zdecydował jednocześnie o pozostawieniu bez zmian zakresu podmiotowego beneficjentów pomocy państwa (rezygnacja z propozycji poszerzenia zakresu kredytobiorców o jednoosobowe gospodarstwa domowe).

Po wprowadzeniu do treści projektu ustawy wszystkich zmian uwzględniających ostateczne rozstrzygnięcia rządu projekt zostanie w najbliższych dniach skierowany do dalszych prac parlamentarnych.

Źródło strona Ministerstwa Infrastruktury

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »