Preferencje i dylematy klientów deweloperów

Mieszkanie od dewelopera

Co jest najważniejsze dla poszukujących przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu czy mieszkania? Jakie czynniki brali pod uwagę klienci deweloperów, zanim zdecydowali się na nową nieruchomość? O tym przeczytacie w kolejnym artykule poświęconym wynikom badania preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, które w lutym 2020 r. agencja badawcza Kantar przeprowadziła dla Otodom.

Co jest ważne dla kupujących mieszkania z rynku pierwotnego?

Podjęcie decyzji o kupnie mieszkania wiąże się z kompleksową analizą wielu czynników takich jak metraż, rozkład pomieszczeń, otoczenie budynku, typ rynku, na którym zawierana jest transakcja. Najważniejsze determinanty wyboru nieruchomości mogą być różne w zależności od indywidualnych preferencji każdego poszukującego. Kryteria, które jednak pozostają niezmiennie najważniejsze podczas poszukiwań to cena i lokalizacja (odpowiednio 62% i 59% wskazań).

W dalszej kolejności są to liczba pokoi (36%) i powierzchnia mieszkania/domu (34%). Na rozkład pomieszczeń wskazywał co 4 klient dewelopera, a dogodna komunikacja była jednym z najwyższych priorytetów dla co 5 respondenta.

Najmniejsze znaczenie miały aspekty związane z infrastrukturą dla dzieci, położeniem okien oraz fakt, czy osiedle jest ogrodzone. Co ciekawe, w porównaniu z poprzednim badaniem (realizowanym w 2018 r.) zauważyć można, że obecnie bardziej istotna przy podejmowaniu decyzji jest lokalizacja, a mniej powierzchnia nieruchomości.

Doskonała lokalizacja nieruchomości – jak wygląda z perspektywy klientów deweloperów?

Przy zmianie mieszkania naturalnie zależy nam również na otoczeniu nowej nieruchomości, które będzie dobrze skomunikowane z resztą miasta. Podczas badania kupujący zostali poproszeni o wskazanie 3 najważniejszych elementów składających się na kryterium lokalizacja. Największe znaczenie respondenci przypisali dogodnej komunikacji samochodem lub środkami transportu publicznego (40% i 37% wskazań). Jak można zauważyć, łatwy i szybki dojazd do centrum miasta bądź pracy to priorytet wśród kupujących. W dalszej kolejności ważnymi czynnikami związanymi z lokalizacją była bliskość terenów zielonych sprzyjających rekreacji (36%) oraz dostęp sklepów i urzędów (35%).

Nieco rzadziej klienci deweloperów wskazywali na usytuowanie nieruchomości w mieście, ale z dala od jego hałaśliwego centrum (27%) lub lokalizację w centrum (26%). Natomiast jeśli chodzi o położenie nieruchomości poza miastem, to cieszyła się ona najmniejszą popularnością.

Podsumowanie

Wyniki badania preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym dowodzą, że dla Polaków lokalizacja jest niemal tak samo ważna, co cena nieruchomości. Pod pojęciem tym kryje się nie tylko łatwość komunikacji, ale również bliskość zieleni, która oferuje doskonałe możliwości wypoczynku i rekreacji. Znaczenie podczas podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości mają także kwestie związane z samym budynkiem. Jeśli jesteście ciekawi, co respondenci wskazywali na największe zalety nowych inwestycji, to koniecznie sprawdźcie artykuł o Doświadczeniach kupujących nieruchomości z rynku pierwotnego.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »