Pośrednik nieruchomości – ekspert w sprzedaży oraz zakupu lokali komercyjnych

Znalezienie nieruchomości odpowiadającej naszym wymaganiom nierzadko przysparza wiele trudności. Najwyższą poprzeczką do pokonania są cena oraz warunki najmu bądź zakupu nieruchomości. W przeciwieństwie do rynku wtórnego, który dysponuje niezliczonymi ofertami, rynek powierzchni komercyjnych zamyka się w węższych ramach. Dokonując najmu bądź zakupu lokalu komercyjnego w celach działalnościowych (pomieszczenie biurowe, gabinet lekarski, magazyn), niezbędnym jest posiadanie wiedzy w zakresie pozyskiwania nieruchomości wykorzystywanych do celów komercyjnych. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z procesem pozyskania lokalu, warto skorzystać z pomocy osoby posiadającej doświadczenie w branży nieruchomości. 

W skutecznym poszukiwaniu idealnego dla nas lokalu pomoże pośrednik nieruchomości. Jego doświadczenie umożliwi znalezienie nieruchomości spełniającej potrzeby klienta, ale również pozwoli na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Ponadto, zaletą współpracy z pośrednikiem będzie możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie lokalnego rynku nieruchomości oraz pewność i bezpieczeństwo zawieranej transakcji.

Decydując się na współpracę z pośrednikiem osiągamy kilka celów. Warunkiem jest jednak wybór osoby, która faktycznie zna rynek oferowanych przez siebie produktów. Nieruchomości komercyjne rządzą się swoimi prawami. Oprócz wiedzy niezbędnej do sprzedaży mieszkań, pośrednik powinien poszerzyć swoje kompetencje o znajomość nieruchomości komercyjnych – tłumaczy Marcin Wieluński, prezes Nieruchomości Wieluński

W przypadku poszukiwania lokalu komercyjnego, do podstawowych zadań agenta nieruchomości należą ustalenie wymagań i oczekiwań kontrahenta względem zakresu pośrednictwa oraz poszukiwanego lokalu, przedstawienie ofert dostępnych na rynku,  skojarzenie stron oraz doradztwo w zawarciu umowy najmu.

Pośrednik znający rynek lokali komercyjnych przede wszystkim powinien mieć wiedzę dotyczącą wymagań poszczególnych branż. Przykładowo apteka wymaga co najmniej 100 mkw. powierzchni, zaplecza z dostępem do bieżącej wody oraz co najmniej 3m wysokości. Bez spełnienia tych warunków apteki otworzyć nie można. Podobnie inne branże miewają inne, charakterystyczne wymagania – tłumaczy Marcin Wieluński

Zwracając uwagę na wymagania klienta, pośrednik powinien dokładnie zapoznać się z rodzajem działalności, jaka będzie prowadzona w wynajmowanym lokalu – pomoże to w szczegółowym określeniu kryteriów, a tym samym jeszcze trafniejszy rezultat researchingu ofert. W zależności od zapisów umowy pośrednictwa, agent zobowiązany jest do udziału w negocjacjach warunków najmu, takich jak czas trwania umowy, wysokość, struktura i sposób regulowania opłat, koszty adaptacji lokalu do potrzeb najemcy, a także pomóc w dokonaniu formalności związanych z finalizacją transakcji.

Agent powinien posiadać wiedzę ekonomiczną, prawną a także podstawową znajomość w zakresie podatków i tą wiedzą służyć klientowi tak, aby zmaksymalizować jego zyski, a zminimalizować wszelkie ryzyka występujące przy zakupie nieruchomości, a co najważniejsze – znajomość rynku lokali pozwoli na dokonanie optymalnego wyboru. Czy to pod własną działalność czy przy zakupie na wynajem, pośrednik jako osoba z dużą wiedzą i doświadczeniem, patrząca z boku i bez emocji często potrafi zwrócić uwagę na niezauważone przez klienta wady lub zalety danego lokalu – informuje Marcin Wieluński

Działalność pośrednictwa w obrocie lokali komercyjnych reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Podstawowym zadaniem agenta jest wykonywanie czynności zmierzających do zawarcia przez strony umowy najmu lokalu, z zachowaniem ochrony interesów klienta. Jednak jak wskazuje ustawa, szczegółowy zakres czynności, a więc również obowiązków pośrednika, wskazuje sporządzona w formie pisemnej, umowa pośrednictwa.

Decydując się na zakup lokalu komercyjnego, potencjalny kupujący narażony jest na wiele niebezpieczeństw związanych z transakcją. Niewiedza oraz brak doświadczenia mogą doprowadzić do poważnych problemów natury prawnej oraz finansowej. Warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, aby transakcja zakupu nieruchomości zakończyła się pomyślnie. Podejrzanie niska cena mieszkania, presja związana z szybkim zawarciem umowy sprzedaży, to główne symptomy, które powinny wzbudzić nieufność nabywcy.

Podczas zakupu lokalu komercyjnego, osoba niedoświadczona może popełnić wiele błędów np. dokonać zakupu nieruchomości, której nie będzie się dało używać w zakładany sposób. Poza tym należy podkreślić, iż korzystając z usług pośrednika nieruchomości, automatycznie zapewniamy sobie bezpieczeństwo prawne transakcji, prawidłową cenę oraz korzystne warunki zakupu. Pośrednicy często słyszą zarzut, że tym aspektem powinien zająć się notariusz. Nie do końca jest to prawda. Notariusz ma obowiązek upewnić się, że umowa jest zgodna z prawem, a strony rozumieją treść i skutki umowy. Nie ma zatem obowiązku upewnienia się, czy umowa jest dla strony korzystna, np. czy cena lub pozostałe warunki są warunkami rynkowymi. Często notariusz nie ma nawet wiedzy potrzebnej by to zweryfikować. To obowiązkiem pośrednika jest dbanie o interesy klienta – podsumowuje Marcin Wieluński

Poniżej link do źródła.

http://www.ihouse.pl/news/detal/posrednik-nieruchomosci-ekspert-w-sprzedazy-oraz-zakupu-lokali-komercyjnych/892/4

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »