Pośrednik pomoże przy wyborze mieszkania

1fWymarzone mieszkanie można znaleźć samemu lub przez pośrednika, czyli z pomocą biura nieruchomości. Ten drugi sposób jest zdecydowanie wygodniejszy i szybszy. Wiąże się to nie tylko z oszczędnością czasu ale również z uniknięciem wielu problemów. Osoby decydujące się na zmianę swojego lokalu, bardzo często mają wiele obaw związanych z zakupem, sprzedażą, wynajmem, czy też zamianą.

Chęć jakiekolwiek zmiany dotyczącej naszej nieruchomości wiąże się ogromnym podekscytowaniem i przyjemnością. Jednak wybór i podjęcie decyzji o zakupie, czy też sprzedaży mieszkania nie zawsze idzie w parze z satysfakcją i zadowoleniem. Ten proces to także nerwy i obawy, czy aby na pewno wszystkiego dopilnowaliśmy i czy wszystkie formalności zostały dopięte na ostatni guzik. Z takimi problemami spotykają się wszyscy, którzy decydują się na sprzedaż lub pozyskanie nowego lokum. Strach występuje na każdym etapie, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na pomoc ze stronny doradcy. Agenci nieruchomości, to fachowcy, którzy nieustannie śledzą rynek nieruchomości i wiedzą na co zwracać uwagę. Pomagają, doradzają i uświadamiają, jak bezpiecznie przejść przez wszystkie procesy związane z nabyciem lub sprzedażą danej nieruchomości.

– W przypadku sprzedaży klient najczęściej obawia się czasu trwania całego procesu. Zazwyczaj chce aby transakcja przebiegła szybko i bezproblemowo. Ważna jest także cena. Istotnym elementem jest to, aby sprzedać za taką kwotę, która go usatysfakcjonuje – mówi doradca nieruchomości Agnieszka Szałęga-Gazda. Zadaniem pośrednika jest sprzedanie mieszkania, w cenie zaproponowanej przez klienta. Wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe jak i predyspozycje, pośrednik szuka rozwiązań, które przyniosą wymierne korzyści, zarówno dla kupującego jak i sprzedającego. Podobnie jest w przypadku kupna konkretnego lokalu. Do problemu związanego z ceną, dochodzą utrudnienia związane z hipoteką i wpisami do księgi wieczystej – podstawowego dokumentu opisującego stan prawny nieruchomości. Bardzo często jest tak, że ludzie nie znają się na kwestiach prawnych i pomoc agenta jest dla nich ogromnym ułatwieniem.

Wydawać by się mogło, że przeszkody występują głównie w procesie kupna i sprzedaży. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Kłopoty mają również ci, którzy decydują się na wynajem lub najem.
– Każdy kto decyduje się na wynajem mieszkania, obawia się, że najemca będzie niewypłacalny, że zniszczy jego własność i stworzy problemy, które w odniesieniu do ustawy o ochronie praw lokatorów, pozbawią go możliwości egzekwowania swoich praw ustalonych wcześniej z najemcą – podkreśla doradca nieruchomości. Obawy dotyczą także rozliczenia za media, energię czy czynsz. Najemcy natomiast obawiają się zbytniej ingerencji właściciela w czasie trwania najmu. Głównie młodzi ludzie dążą do prywatności i wolności, dlatego częste wizyty i kontrola, ze strony wynajmującego są źródłem niechcianych konfliktów. Dość częstym zjawiskiem jest również niezgodność i nieprawdziwość dokumentów. Często dochodzi do sytuacji, gdzie oferta przedstawiona przez właściciela jest niezgodna z rzeczywistością. W czasie mieszkania okazuje się, że opłaty są wyższe niż przedstawiono w umowie, lub że mieszkanie nie jest tak wyposażone jak przedstawiono w ofercie. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na każdy szczegół, dlatego też pomoc pośrednika ma ogromne znaczenie. Zadaniem agenta jest poinformowanie obu stron jaką zawrzeć umowę i podkreślić jakie prawa ma właściciel, a jakie najemca. Agent nieruchomości musi poprowadzić transakcję tak, by dana oferta stała się satysfakcjonująca dla obu stron.

Poniżej link do źródła.

http://www.ihouse.pl/news/detal/posrednik-pomoze-przy-wyborze-mieszkania/861/4

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »