Polski dom został doceniony w niemieckim konkursie. Jest ekologiczny i przypomina gąsienicę

Wystarczy spojrzeć, by zdać sobie sprawę, że projekt autorstwa architekta Piotra Kuczii to zupełnie nowy rodzaj domu jednorodzinnego. Konstrukcja nie tylko zachwyca ciekawą elewacją, lecz także powstała z niezwykłych materiałów. Przyjaznych środowisku.

Dom Robak – bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, nadal powstaje. Mimo to projekt już zdobył wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design w konkursie German Design Award 2018.

Ma być tanio i ekologicznie

Projektantem domu jest doświadczony architekt, dwukrotny zdobywca GRAND PRIX w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego i dwukrotny finalista konkursu architektonicznego “Życie w Architekturze”, Piotr Kuczia.

Inwestorzy wybrali go nie bez powodu. Kuczia jest znany jako zwolennik projektowania przyjaznego środowisku, energooszczędnego i ekologicznego. A właścicielom zależało, by ich nowy dom był w stanie pomieścić czteroosobową rodzinę, był wykonany z ekologicznych materiałów, a najlepiej, żeby był również tani. Dodatkowym utrudnienie była wąska działka, na której należało to wszystko zmieścić.

Fot. materiały prasowe Inwestora

Dom Robak składa się z dwóch połączonych ze sobą brył. Ta mniejsza to pokryty brązową okleiną prostopadłościan. Druga część budynku, przypominająca swoim kształtem gąsienicę, jest pokryta białą membraną, która ostatecznie ma być podświetlana nocą.

Fot. materiały prasowe Inwestora

Zero waste

Budynek miał nie tylko nowocześnie wyglądać, ale również być ekologiczny. Właśnie z tego powodu projektant zdecydował się na konstrukcję szkieletową opartą na drewnopochodnej płycie wiórowej. Powstała z niej konstrukcja oraz poszycie dachu, stropu, podłóg i ścian. Ściany i podłogi w łazience, także zostały z niej wykonane (zawczasu elementy zostały pokryte lakierem jachtowym). Co ciekawe, z płyt wykorzystywanych przy budowie wykonano również podgrzewaną wannę.

Fot. materiały prasowe Inwestora

Inwestorzy chcieli maksymalnie wykorzystać materiał i właśnie z tego powodu z odpadów płyt MFP, jakie zostały po wycięciu żeber i obudowy frontu budynku wykonano też część mebli wewnątrz. Z pozornie nieprzydatnych resztek powstały stylowe meble: podwieszane łóżko i fotel-hoker.

– Lepsze wykorzystanie materiału służy optymalizacji kosztów. Płyta wiórowa PremiumBoard MFP P5 jest produkowana w optymalnym rozmiarze, dlatego rzadko trzeba ją docinać. Przy budowie Domu Robaka odpadów z płyty także było mało. Te nieliczne części, które zostały, posłużyły jako materiał do budowy mebli do domu – opowiada Marek Muszyński, Menedżer Produktu ds. płyt surowych i materiałów nośnych z firmy Pfleiderer.

Projektant ani inwestorzy nie podali ostatecznego kosztu budowy, ponieważ prace jeszcze trwają. Zakończenie budynku jest planowane na koniec 2020, zapewne wtedy dowiemy się, czy budynek jest nie tylko ekologiczny, ale również tani.

Źródło: mamf.prowly.com

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »