Polka stworzyła niesamowity koronkowy mural w Calais

Niesamowity mural inspirowany koronkami powstał we francuskim mieście Calais. Do momentu powstania Eurotunelu słynęło ono głównie z koronkarstwa. Piękne malowidło powstało na budynku w pobliżu muzeum, a jego autorką jest artystka z Polski.

za zgodą autora / bahance.com

Jeszcze w latach 90. koronkowe serwety można było znaleźć w każdym polskim domu, a utrzymywane w tajemnicy wzory były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Obecnie tradycja oraz sztuka koronkarstwa utrzymuje się już w niewielu ośrodkach w Polsce i na świecie. Najbardziej znane są ośrodki w Koniakowie i Bobowie. Za granicą jest podobnie. A w jednym z najbardziej znanych z tego rodzaju wyrobów miast Francji powstało specjalne muzeum, którego okolicę ozdobiła polska artystka.

Muzeum koronek

Miasto Calais jest obecnie najbardziej znane jako punkt załadunku przy słynnym tunelu pod kanałem La Manche oraz z “dżungli w Calais”, czyli nielegalnego obozowiska imigrantów. Ale jeszcze w XIX wieku miasto oraz region były słynne z wytwórni koronek. W szczytowym okresie w pobliskich fabrykach pracowało łącznie 40 tys. mieszkańców Calais.

Praca nad muralem w CalaisPraca nad muralem w Calais za zgodą autora / behance.com

Ze względu na szacunek i historię w centrum miasta otworzono muzeum poświęcone produkcji koronek – Muzeum Mody i Koronki “Cité de la Dentelle et de la Mode”. Tytułowy mural wykonano na fasadzie jednego z budynków obok muzeum.

We wspomnianym muzeum znajduje się kolekcja koronek z różnego okresu oraz wciąż pracujące maszyny koronkarskie. Jak informują władze muzeum, by nauczyć się sterowania maszyną w stopniu mistrzowskim trzeba było na naukę poświęcić nawet do 12 lat. Taka osoba była w stanie kontrolować jednocześnie 11 tysięcy splotów.

Inspiracje regionalne

Jedna ze ścian budynku znajdującego się obok muzeum została ostatnio ozdobiona niesamowitym muralem, nawiązującym do sztuki koronkowej, autorstwa polskiej artystki NeSpoon. Wybór jej osoby nie powinien dziwić, ponieważ w swojej wieloletniej karierze artystycznej wielokrotnie odnosiła się w swoich pracach do koronki, tworząc z niej motyw przewodni.

Praca nad muralem w CalaisPraca nad muralem w Calais za zgodą autora / bahance.com

Wzór wymalowany na ścianie budynku muzeum nie jest przypadkowy. To oryginalny projekt z 1894 roku do produkcji maszynowej dla wspomnianej fabryki. Artystka natknęła się na niego, przeglądając archiwum wszystkich splotów wykonywanych wcześniej.

Artystka tworzy od 2009 roku. Jak mówi, ta sztuka jest indywidualna dla każdego regionu. – “Dlaczego koronki? Ponieważ jest w nich zawarty indywidualny kod estetyczny, który jest głęboko zakorzeniony w każdej kulturze. W każdej koronce odnajdujemy symetrię, jakiś porządek i harmonię, czyż nie tego właśnie szukamy wszyscy instynktownie?” – pisze o swojej twórczości sama artystka.

Źródło: behance.net

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Jak przewidywalne koszty pomagają w planowaniu budżetu w biurze nieruchomości

Tak, to prawda, że przewidywalne koszty dają stabilizację i przyczyniają się do zwiększenia rentowności biura nieruchomości. Jednak niespodziewane wzrosty cen, w tym cen narzędzi do pozyskiwania kontaktów, mogą nie tylko w znacznym stopniu odbić się na kondycji finansowej biura, lecz także skłonić do zmian w sposobie jego funkcjonowania. To często zmusza do przeprowadzenia dokładnej analizy i optymalizacji dotychczasowych działań.

Przeczytaj więcej »

Ceny materiałów budowlanych w II 2025

Cytat “Stabilizacja dynamiki cen na krajowym rynku materiałów budowlanych wciąż ma się bardzo dobrze. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl w lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak to zdecydowanie za mało by mówić o jakimkolwiek przesileniu. Tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż nie uległ materializacji, jednak trudno sobie wyobrazić inny scenariusz już w przewidywalnej przyszłości.”

Przeczytaj więcej »