Polacy wolą sami budować domu

Jak podają dane GUS inwestorzy indywidualni odpowiadają za ponad połowę oddawanych do użytku mieszkań. W ciągu ośmiu miesięcy 2012 roku w Polsce oddano już o 21,1% więcej mieszkań, niż w alegorycznym okresie w roku 2011. Liczba nowych mieszkań w tym roku, była większa niemal w każdym województwie, jedynym wyjątkiem był region kujawsko-pomorski gdzie zanotowano minimalny spadek- 0,6 %. Większość osób, które decydują się na budowę domów  woli to zrobić na własną rękę i tym samym uniknąć płacenia deweloperom, którzy według Narodowego Banku Polskiego inkasują ok. 30-50% ceny jednego metra kwadratowego. Istotny jest też własny nadzór nad  inwestycją.

Więcej informacji w artykule Wealth Solutions, zamieszczonym na portalu www.bankier.pl, dostępnym bezpośrednio  pod linkiem.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »