Optymistyczny obraz branży nieruchomości został namalowany w raporcie “Sytuacja mieszkaniowa Polaków 2019” opublikowanym przez ING Bank Śląski w tym tygodniu. Wynika z niego, że wśród mieszkańców krajów zachodnich, Polacy należą do największych optymistów, ale powodem takiej oceny jest fakt, że większość Polaków mieszka już na swoim, a rynek najmu jest zupełnie marginalny.
Coraz większa polaryzacja opinii
Odsetek osób zgadzających się z twierdzeniem: “Sytuacja mieszkaniowa w moim kraju zmierza w ogólnie dobrym kierunku” w Polsce wyniosła aż 41 procent. To najwyższy udział optymistów wśród badanych krajów.
materiały prasowe / ING
Warto tutaj zaznaczyć, że od trzech lat liczba korzystnych ocen spada, zwiększa udział osób niezadowolonych i jednocześnie zmniejsza się liczba osób nieposiadających zdania na ten temat. Jeszcze w 2017 roku 44 procent Polaków było zadowolonych z sytuacji mieszkaniowej, a odmiennego zdania było 30 procent, pozostali nie mieli zdania. Obecnie optymiści stanowią grupę 41 proc. a pesymistów jest mniej raptem o jeden procent, natomiast dla 19 procent spłata kredytu jest neutralna. Widać wyraźnie, że w temacie oceny branży nieruchomości zwiększyła się polaryzacja społeczeństwa.
– Oceny Polaków z każdym rokiem nieznacznie się pogarszają. O ile odsetek optymistów pozostaje mniej więcej na zbliżonym poziomie (ok. 40%), o tyle odsetek osób podzielających pogląd, że sytuacja mieszkaniowa zmierza w złym kierunku systematycznie rośnie (o 5pp rocznie). – tłumaczą eksperci banku ING.
Zadowoleni Ci, którzy już mają mieszkanie
Twórcy badania zadali sobie ten trud by zapytać ankietowanych, którzy pozytywnie oceniają sytuację mieszkaniową o ich status w tej materii. Okazało się, że 45 procent optymistów posiada mieszkanie i kredyt bądź mieszka z rodziną bądź przyjaciółmi, nie płacąc za wynajem. Niemal taki sam udział mieli ankietowani, którzy posiadają nieruchomość i nie posiadają kredytu. Wśród najemców natomiast, udział optymistów wyniósł ledwie, nieco ponad jedną czwartą ankietowanych – 28 procent.
materiały prasowe / ING
Raport dał również odpowiedź, co takiego wpływa na pozytywną ocenę ankietowanych. Do dobrej oceny sytuacji mieszkaniowej, według ankietowanych, przyczynia się zwłaszcza duża liczba dostępnych mieszkań z rynku pierwotnego oraz świadomość, że zakup mieszkania to dobra inwestycja.
– Optymistami co do rozwoju sytuacji mieszkaniowej są przede wszystkim osoby posiadające własne mieszkanie, niezależnie od tego czy jest ono obciążone kredytem hipotecznym, czy nie. Najemcy mieszkań dużo rzadziej deklarują, że sytuacja mieszkaniowa w ich kraju zmierza w dobrym kierunku. (…) Nie trudno zrozumieć dlaczego tak jest. Najczęściej wskazywanym przez respondentów powodem do optymizmu jest atrakcyjność inwestycyjna rynku nieruchomości, a więc perspektywa wzrostu cen mieszkań. To korzystne zjawisko dla posiadaczy nieruchomości, ale nie dla najemców, którzy w większości planują zakup mieszkań w przyszłości. – komentują wyniki ankiety eksperci ING.
źródło: ING.pl