Polacy chcą mieszkania na własność. 43 proc. nabyło je, by być posiadaczem nieruchomości

Nie chęć założenia rodziny, nie ucieczka od rodziców, a chęć posiadania mieszkania na własność – to główny powód, dla którego Polacy kupują tego typu nieruchomóści. Czym jeszcze kierują się ci, którzy chcą kupić własne “M”?

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Co motywuje Polaków do zakupu tego typu nieruchomości, czego się obawiają w związku z transakcją? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w raporcie “Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy” opracowanego przez Gumtree.pl.

Polacy kupują mieszkania nie tylko dla rodziny

Mogłoby się wydawać, że głównym powodem zakupu mieszkania jest założenie rodziny. Z badań wynika jednak co innego – taką odpowiedź zaznaczyła bowiem jedna trzecia badanych. Również chęć wyprowadzki od rodziny nie jest głównym motywem, bo podaje go 25 proc. ankietowanych.

Najczęstszą przyczyną zakupu mieszkania jest chęć posiadania nieruchomości na własność. Taką odpowiedź podało 43 proc. uczestników badania cytowanego przez portal Newseria.

Polak chce mieszkania na własność

Z danych Eurostatu wynika, że aż 84 proc. mieszkań w naszym kraju znajduje się w rękach prywatnych właścicieli. Odsetek ten jest  znacznie wyższy, niż średnia dla Unii Europejskiej, która wynosi 69 proc.

Chęć posiadania mieszkania na własność najwyraźniej widać w grupach wiekowych 18-24 lata oraz 25-34 lata, w których co druga zapytana osoba wskazała, że decyduje się na zakup mieszkania właśnie z powodu chęci posiadania go na własność.

Jakie czynniki biorą Polacy pod uwagę wybierając mieszkanie?

Według raportu Gumtree.pl najważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest kwestia ceny. 74 proc. badanych osób zadeklarowało, że zakup nieruchomości będzie finansowany z kredytu.

Cena nie jest jednak kryterium jedynym. Poza nią bardzo ważną kwestią jest również  lokalizacja – to priorytet dla 23 proc. ankietowanych. Z kolei co dziesiąty Polak uważa, że przy decyzji o wyborze lokum najważniejsza jest jego wielkość. Mniej istotne jest to, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy też wtórnego – ten czynnik jako istotny wskazał co 20 badany.

46 proc. badanych wskazało, że kupiło mieszkanie położone “niedaleko centrum”.  Na ścisłe centrum zdecydowało się 18 proc. badanych. Z kolei 35 proc. osób  dokonało zakupu nieruchomości w dalszej dzielnicy, na obrzeżach miasta albo w ogóle poza nim. W tym wypadku wpływ na decyzję miało spokojne otoczenie (dla 51 proc.) i niższa cena (dla 42 proc).

Mieszkania z rynku wtórnego niemal tak popularne jak od dewelopera

48 proc. badanych zadeklarowało zakup mieszkania od dewelopera czy też z rynku pierwotnego, 52 proc. kupiło je na rynku wtórnym. To dane uśrednione, ale wśród grupy wiekowej 18-24 lat wyglądają już zgoła inaczej –  tu 60 proc. badanych wybiera mieszkania na rynku pierwotnym.

Czytaj też: Kulisy kontroli tygrysów. Białoruś zawróciła transport trzy razy. Zwierzęta w podróży przez 5 dni

Raport Gumtree.pl powstał na podstawie wyników badania ilościowego zrealizowanego przez agencję badawczą SW Research w czerwcu 2019 roku metodą CAWI (wywiady on-line) na grupie 1000 Polaków w wieku 18+, którzy w ciągu ostatnich trzech lat stali się właścicielami mieszkania.

Autor: 

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »