Podaż i popyt na mieszkaniowym rynku najmu.

Podaż mieszkań na rynku od jakiegoś czasu utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego też właściciele niejednokrotnie godzą się na obniżki czynszu. Jest to na pewno dobra wiadomość dla studentów dla których rozpoczął się okres poszukiwania mieszkania na rok akademicki 2011/2012. Najczęściej zabiegają oni o mieszkania kilkupokojowe, gdzie może zamieszkać od 3 do 5 osób, co prowadzi do rozłożenia kosztów i dlatego wynajem staje się tańszy. W przypadku studentów duże znaczenie ma również lokalizacja. Co do zasady wybierają oni mieszkania w centrum, z dobrym połączeniem komunikacyjnym, w pobliżu uczelni. Standardowo najdroższe mieszkania do wynajęcia oferuje rynek warszawski, gdzie jak podaje serwis Oferty.net średnia stawka czynszu za wynajem mieszkania jednopokojowego wynosi 1532 zł, z kolei najtańsze mieszkania można znaleźć w Olsztynie i Rzeszowie, tam ceny oscylują wokół kwoty 950 zł (więcej na stronie serwisu Oferty.net – link). Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z wielkiej płyty o czym więcej w artykule Doroty Kaczyńskiej na stronie www.rp.pl – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »