Planujesz się przenieść z mieszkania do domu? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać

Izolacja spowodowana pandemią spowodowała, że część posiadaczy mieszkań zaczęła zauważać ich mankamenty. Brak ogródka czy niewielką przestrzeń. Wielu poważnie myśli nad wyprowadzką do domu jednorodzinnego. O czym pamiętać w takiej sytuacji?

 Liczba odsłon na stronach w kategorii dom wzrosła w maju o 27 proc., licząc do analogicznego okresu miesiąc wcześniej, a w kategorii działka aż o 38 proc. – wynika z danych serwisu Domiporta.pl. Gołym okiem widać, że zainteresowanie zamieszkaniem na przedmieściach bądź wsi w domu jednorodzinnym rośnie.

Finanse

Koszt dwupokojowego mieszkania w wielkim mieście często jest równy bądź większy niż kwota potrzebna na budowę małego domu na przedmieściach. Dlatego pomysł przenosin z mieszkania do domu wydaje się bardzo atrakcyjny.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Ale sprzedaż mieszkania i zakup domu to dopiero początek, ponieważ koszty utrzymania obu nieruchomości jest inny. W materiale z sierpnia zeszłego roku podaliśmy, ile kosztuje utrzymanie jednej i drugiej opcji.

Utrzymanie domu wynosiło wówczas około 200 zł więcej niż mieszkania, ale różnica jest zależna od wielu czynników. A opracowanie odnosiło się do domów jednorodzinnych zbudowanych w systemie tradycyjnym, bez uwzględniania budynków energooszczędnych i pasywnych (o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza).

Dojazdy, konserwacja i naprawy

Przeprowadzka na wieś bądź przedmieścia do domu jednorodzinnego wywraca do góry nogami wszystkie dotychczasowe schematy działania. W przypadku domu warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące okolicznej infrastruktury i trybu pracy, ponieważ długie dojazdy do pracy, szkoły, urzędów i sklepów mogą skutecznie ograniczyć radość płynącą z dostępnej przestrzeni ogrodu czy spokoju na co dzień.

Jeżeli nabywca domu pracuje w mieście oddalonym od domu o około 40 kilometrów, to czekają go setki godzin rocznie spędzonych za kółkiem bądź w komunikacji miejskiej. Ponadto działka oraz dom wymagają stałego zaangażowania właściciela. Przeglądy, drobne naprawy oraz okresowe odświeżanie. To wszystko spoczywa na barkach właściciela nieruchomości, w przypadku posiadania mieszkania takie obowiązki należą do wspólnoty mieszkaniowej i właściciel lokalu nie musi sobie nimi zaprzątać głowy.

Dobrą radę dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoje miejsce zamieszkania, ma architektka Magdalena Milert, autorka bloga Pieing. – Pomyśl o danym miejscu (można wrzucić domek, ale i dowolne mieszkanie), gdzie się chcesz przeprowadzić, nie przez pryzmat słonecznej soboty, a listopadowego poranka, gdy pada śnieg z deszczem, a Ty nie czujesz się najlepiej, niemniej musisz pozałatwiać sprawy. Przecież wiesz, jak wygląda polska aura, jak rzadko jest po prostu “ładna pogoda”. Czy dalej to miejsce spełnia Twoje wymogi? – podpowiada.

Źródło: pieing.cafe

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Copywriting dla agentów nieruchomości. Skuteczne zasady pisania

Copywriting to sztuka tworzenia tekstów, które sprzedają. Dla agentów nieruchomości skuteczny copywriting jest nieocenionym narzędziem, które może znacząco zwiększyć zainteresowanie ofertą, przyciągnąć potencjalnych klientów i przyspieszyć proces sprzedaży. Praktyczne wskazówki, które sprawią, że ogłoszenia będą wyróżniać się na tle konkurencji, daje Anna Ledwoń-Blacha.

Przeczytaj więcej »

Przygotuj czerwoną teczkę. Prawniczka podpowiada sposób na uporządkowanie i zabezpieczenie majątku dla bliskich

Cytat “Wiele osób przez lata gromadzi oszczędności i inne aktywa w różnych instytucjach finansowych, takich jak banki, fundusze inwestycyjne, rachunki maklerskie czy polisy ubezpieczeniowe. Po śmierci właściciela dostęp do tych środków może wymagać podjęcia dodatkowych działań, zwłaszcza jeśli spadkobiercy nie posiadają pełnej wiedzy o istniejących aktywach. Instytucje finansowe nie mają obowiązku informowania o aktywach zmarłego, dlatego zdarza się, że środki te pozostają na nieaktywnych rachunkach przez lata. Aby uporządkować sprawy finansowe i ułatwić bliskim dostęp do istotnych informacji, warto przygotować tzw. czerwoną teczkę. “

Przeczytaj więcej »